4 knihy, se kterými zvládnete podzimní semestr bez stresu

10.9.2021

Než vypukne shon nového semestru, využijte zbývající volnější dny ke čtení. Vybrali jsme pro vás několik knih, které vám mohou pomoct zvládnout v nadcházejících měsících nápor povinností, naučí vás efektivněji pracovat na projektech a vybaví vás fakty i praktickými tipy, které se budou hodit do života.

 Možná je před vámi semestr pracovních i studijních povinností, nebo vás letos čeká psaní diplomové práce a už teď máte strach, jak u ní vydržíte dlouhé hodiny sedět. Nebo možná cítíte, že byste mohli být efektivnější, kdyby vám nebránily některé špatné návyky. Zkuste teď, ještě než se naplní auly a diáře, sáhnout po některé z námi doporučených knih. Kromě času vás to ani nebude nic stát. Všechny jsou totiž zdarma k zapůjčení v knihovně Kariérního centra VUT.

 • Mít vše hotovo – David Allen
 • Autor knihy David Allen vás naučí metodu GTD (Get things done), jak si zorganizovat čas a práci. Tak, abyste měli opravdu všechno hovoto. Díky tomu budete klidnější, snížíte míru chronického stresu, budete lépe spát a získáte čas na to, co vás baví. O tom, že Mít vše hotovo není jen další z mnoha knih o produktivitě, svědčí miliony prodaných výtisků i překlad do třiceti světových jazyků.

  David Allen nedávno knihu zaktualizoval. Tak, aby odpovídala na problémy dnešního světa, jako je digitalizace a neustálá dostupnost lidí či setření hranic mezi soukromým a pracovním životem.

  Pokud tedy cítíte, že vám už povinnosti přerůstají přes hlavu, schránka se plní nevyřízenými e-maily a povinnosti zabírají veškerý volný čas, sáhněte po této knize.

   Technika Pomodoro – Francesco Cirillo

   O této legendární metodě na organizaci času, která má svůj název podle kuchyňské minutky ve tvaru rajčete, jste možná už slyšeli. Lidé po celém světě si ji totiž oblíbili kvůli její jednoduchosti a účinnosti.

  Pokud máte problém soustředit se na práci a nejste schopni žádný úkol dokončit, techniku Pomodoro si zamilujete. Naučí vás totiž dělit čas do bloků a střídat soustředěnou práci s odpočinkem. Mozek si na rytmus zvykne, a protože bude vědět, že po námaze přijde odměna, nebude vás svádět k prokrastinaci během času vyhrazeného pro práci.

 • Hluboká práce – Cal Newport
 •  Cal Newport ve své knize tvrdí, že největší myslitele i úspěšné podnikatele spojuje jedna věc. Dokážou si vyhradit čas a prostor na hlubokou práci. Newport věří, že ponořit se do něčeho a odstínit neustálé ruchy okolního světa je a v budoucnu bude stále více žádaná schopnost. A že multitasking není dovednost, na kterou byste měli být pyšní.

  Kromě důkazů o tom, že hluboká práce je v tomto roztěkaném světě jediná možnost, jak vystoupit z průměru a šedi, nabízí Cal Newport i návod na to, jak si ve svém životě začít hledat prostor pro ničím nerušený čas o samotě.

 • Atomové návyky – James Clear
 •  Možná si pravidelně dáváte velká předsevzetí, na která si ale za týden už ani nevzpomenete. Chcete ve svém životě udělat radikální změny, ale nakonec zjistíte, že se vždycky vrátíte do zajetých kolejí. Pokud je tomu tak, pak by vás neměla minout kniha Jamese Cleara. Díky ní pochopíte, jak funguje váš mozek, a také zjistíte, proč je účinnější dávat si malé cíle. Clear totiž věří, že zlepšit se o jedno procento zvládne každý. A pokud se každý den zlepšíte o jediné procento, za rok budete jiný člověk. Autor vás navíc vybaví i návodem, jak se vrátit zpět, pokud ze své cesty náhodou uhnete.

  Všechny tyto knihy a řadu dalších skvělých publikací najdete zdarma k zapůjčení v knihovně Kariérního centra VUT.

  Tento článek je realizován v rámci projektu Moderní a otevřené studium techniky CZ.02.2.69/0.0/0.0/16_015/0002430.
  Autor: Zuzana Hübnerová

  Zpět na přehled všech článků