Assessment centrum: Tak trochu jiný pohovor

4.8.2021

Zajímalo vás někdy, jakým způsobem zaměstnavatelé zjišťují, jestli jste např. komunikativní nebo organizačně schopní? Klasický pohovor na tyhle záležitosti nemusí vždy stačit.  V případě, že je skutečně důležité se podívat na kandidáta v akci, je zde assessment centrum, které otestuje vaše dovednosti pomocí předem připravených modelových situací.

Měkké dovednosti, kam řadíme i zmíněnou schopnost komunikovat, organizovat nebo třeba zvládat stres, jsou schopnosti, které využijete napříč celým spektrem pracovních pozic. Jejich význam v poslední době stále stoupá. Je proto dobré se kromě informací, které získáváte v rámci studia, zaměřit i na jejich rozvoj.

Ideální nástroj k poznání svých dovedností

Assessment centrum je metoda, která se snaží o co nejobjektivnější posouzení měkkých dovedností u kandidátů nebo zaměstnanců. Účastníka zasazuje do promyšlených situací, které jsou vždy navrženy tak, aby skutečně otestovaly, jak na tom uchazeč je. Oproti pohovoru je zpravidla delší a umožňuje sběr informací, které běžnou rozpravou zjistíme jen těžko.

Jak assessment centrum probíhá?

Průběh assessment centra se může lišit podle jeho rozsahu. Ve většině případů ale jde o sérii modelových situací, které skupinově opakovaně ověřují vybrané dovednosti. Ve stanovenou hodinu se společně s dalšími účastníky dostavíte na místo konání, kde vás přivítá moderátor. To je člověk, který vám bude jednotlivé problémové situace zadávat a celým programem vás bude provázet. Kromě něj se assessment centra účastní pozorovatelé – ti budou z pozadí sledovat, jak při řešení postupujete a jak sledované dovednosti využíváte.

Jak se dovednosti hodnotí?

Assessment centrum se snaží o co největší objektivitu. Pozorovatelé proto mají předem připravený kompetenční model – seznam jednotlivých projevů, které vystihují sledované dovednosti. V průběhu si pak dělají poznámky a zapisují zásadní informace, na základě kterých pak budou moci úroveň vašich dovedností ohodnotit. Každého účastníka navíc sledují minimálně dva pozorovatelé, aby výsledky pocházely z více než jednoho zdroje.

Assessment centrum vede k vlastnímu rozvoji

Cvičné assessment centrum pro vás chystáme i na Kariérním centru VUT. Kromě výběru zaměstnanců je totiž také skvělým nástrojem k rozvoji. Z účasti na cvičném AC si tak odnesete nejen zkušenost, ale také podrobnou zpětnou vazbu na vaše dovednosti.

Tento článek je realizován v rámci projektu Moderní a otevřené studium techniky CZ.02.2.69/0.0/0.0/16_015/0002430.
Autor: Martin Bažík a Vojtěch Očenášek, Congroo

Zpět na přehled všech článků