Chcete dobrovolničit? Zde jsou naše tipy na brněnské organizace

29.1.2021

Rozhodli jste se, že letos začnete pomáhat. Přečetli jste si náš článek o výhodách a nevýhodách dobrovolnictví. Ale nevíte, kde si dobrovolnickou práci hledat. Jak vlastně prakticky začít. Připravili jsme pro vás přehled různých brněnských organizací a institucí, kde můžete přiložit ruku k dílu.

Míst, kde můžete pomáhat, je nepřeberně. Navíc dobrovolnictví nutně neznamená, že musíte pracovat s lidmi či manuálně. Pomoct můžete i svými znalostmi a spojit dobrovolnictví se zaměřením studia či plánovanou kariérou. Řada organizací vítá například i IT odborníky, marketéry, administrativní výpomoc či kreativce. Pomáhat můžete samozřejmě po celé republice a existuje i řada zahraničních dobrovolnických programů. Protože bychom ale takové množství institucí nikdy nemohli obsáhnout, zaměřili jsme se pouze na Brno a jeho blízké okolí.

V současné době jsou možnosti, kde a jak pomáhat, omezené. I s ohledem na to, že řada zařízení, jako jsou pečovatelské domy, podléhá přísným hygienickým a bezpečnostním opatřením. Proto je nutné se vždy informovat předem, zda dané místo nyní dobrovolníky přijímá. Například nemocnice ale vítají každou pomocnou ruku, takže ani nyní nemusíte dát svým dobrovolnickým plánům vale.

ZDRAVOTNICKÁ ZAŘÍZENÍ

Kde pomáhat
Dobrovolníky, kteří docházejí za pacienty v léčebně dlouhodobě nemocných či pomáhají na odděleních, přijímá například Nemocnice Milosrdných Bratří v Brně, Fakultní nemocnice Brno, Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně nebo Masarykův onkologický ústav. Diakonie Brno nabízí možnost pomáhat prostřednictvím programu Nebuď sám v Psychiatrické nemocnici v Brně-Černovicích.

Pro koho se hodí
Hodí se pro vás, pokud chcete v současné situaci ulevit zdravotnímu systému a pomoct v péči o nemocné s koronavirem. V běžném provozu vás pak bude pomoc ve zdravotních zařízeních naplňovat, pokud rádi trávíte čas s jinými lidmi, nedělá vám problém navazovat nová přátelství a nevadí vám nemocniční prostředí.

SENIOŘI

Kde pomáhat
Kromě již zmíněných LDN můžete za seniory docházet i do domovů pro seniory či domů s pečovatelskou službou. Dobrovolnický program má například Domov pro seniory Koniklecova, Domov pro seniory Foltýnova či Domov pro seniory Podpěrova. Většina domovů pro seniory nějaký dobrovolnický program má. Stačí si tedy najít nějaký ve svém okolí a poptat se. Případně může pomoct dobrovolnické centrum ADRA, které s řadou domovů pro seniory spolupracuje.
Diakonie Brno pak v rámci programu Návštěvy proti samotě umožňuje zájemcům navštěvovat osamělé seniory a trávit s nimi čas.
Mnoho organizací navíc nyní nabízí programy na pomoc osamělým seniorům v rámci koronaviru. Můžete tak zajít někomu ve vašem okolí nakoupit, vyzvednout mu léky, dovézt jídlo nebo vyvenčit psa.

Pro koho se hodí
Pro společenské jedince, kteří mají rádi lidi. Dobrovolníci pracující se seniory by měli být trpěliví a empatičtí. Řada klientů už má problémy se sluchem, zrakem, pohybem či například pamětí. Dobrovolník by se měl těmto omezením umět přizpůsobit.

DĚTI

Kde pomáhat
Pokud máte rádi děti, pak máte hned několik možností, jak pomoct. Salesko přijímá dobrovolníky do svého otevřeného klubu, kde si s dětmi můžete zasportovat, zahrát hry nebo jen tak popovídat. Zároveň ale umožňují dobrovolníkům zapojit se například do letních a příměstských táborů.  Do pomoci dětem se můžete zapojit i v rámci Ratolesti Brno. V jejich dobrovolnickém centru vám pak případně doporučí i další organizace hledající dobrovolníky. Člověk v tísni v rámci dobrovolnického programu nabízí doučování dětí, zejména ze sociálně znevýhodněných lokalit.

Pro koho se hodí
Pro kohokoliv, kdo má rád pohyb, hry, zábavu či mu například jde některý předmět natolik, že je schopný ho doučovat. Pokud se rozhodnete dobrovolničit v programech pro děti, měli byste mít ale na paměti, že k vám budou vzhlížet a bedlivě vás sledovat. Dobrovolnictví v programech proto vyžaduje obzvláště silnou morální integritu, protože se pro někoho dost možná stanete vzorem pro zbytek života.

SOCIÁLNĚ ZNEVÝHODNĚNÉ SKUPINY

Kde pomáhat
V Brně fungují i organizace, které pomáhají nejrůznějším sociálně znevýhodněným skupinám. Například Diecézní charita Brno má program na pomoc lidem bez domova. Společnost Podané ruce zase nabízí programy pro lidi se závislostmi i preventivní programy. Práh jižní Morava se soustředí na pomoc lidem s duševním onemocněním.

Pro koho se hodí
Pracovat s různými sociálně znevýhodněnými skupinami může být pro řadu dobrovolníků náročné. Často se totiž u klientů těchto programů a zařízení kumuluje řada faktorů (například lidé s duševní nemocí mohou skončit bez domova a s drogovou závislostí, řada lidí bez domova jsou zároveň oběti sexuálního zneužívání či násilí a podobně). Obzvlášť, pokud máte velkou touhu někomu zásadně pomoct, můžete skončit zklamaní. Vyřešit situaci těchto klientů je často nad síly sociálních pracovníků a terapeutů, natož dobrovolníků. Hodí se proto pro jedince, kteří umí respektovat své vlastní i cizí hranice, pro psychicky odolné lidi či pro lidi, kteří už mají s dobrovolnictvím zkušenosti a umí odhadnout, do čeho jdou.

ZVÍŘATA

Kde pomáhat
Pokud jste milovníci zvířat, dobrovolničit můžete i v řadě útulků. Například jihomoravský útulek Tibet přijímá dobrovolníky na výpomoc. Možnost postarat se o zvířata ale nabízí například i Zoo Brno.

Pro koho se hodí
Pro všechny, kteří mají rádi zvířata a nebojí se ani fyzické práce, třeba při čištění kotců a výběhů. Pokud ale chcete chodit venčit, je lepší mít už nějaké zkušenosti se psy. Ne každý pes totiž reaguje na jiné psy, různé zvuky či jiné lidi dobře. A pro vaši i pejskovu bezpečnost byste ho měli umět zvládnout.

EKOLOGIE

Kde pomáhat
Není-li vám lhostejný osud naší planety a zajímá-li vás téma ekologie, přispět svým časem i schopnostmi můžete například v Ekologickém institutu Veronica. Dobrovolnické skupiny má i Hnutí Brontosaurus, Hnutí DUHA či NESEHNUTÍ.

Pro koho se hodí
Pro všechny, které zajímá téma přírody, udržitelnosti, ekologie a ohleduplného způsobu života. Kromě samotného vysazování stromů, úklidu odpadu či ochrany přírody a ohrožených druhů nabízí řada těchto organizací možnost zapojit se v rámci propagace a vzdělávání veřejnosti.

Možností, kde pomáhat, je skutečně mnoho. A náš výčet neobsahuje ani zdaleka všechny organizace, které vítají pomoc zájemců. Ať už vás tedy zajímá pomoc zdravotně hendikepovaným, výcvik vodicích psů či pomoc zahraničním studentům, pokud zapátráte, jistě ve svém okolí najdete někoho, kdo bude za váš čas, schopnosti a nadšení vděčný.

 

Tento článek je realizován v rámci projektu Moderní a otevřené studium techniky CZ.02.2.69/0.0/0.0/16_015/0002430.
autor: Zuzana Hübnerová

Zpět na přehled všech článků