Chybí vám nápady? Výzkumy ukazují, že kreativitě se lze naučit

26.11.2021

Někteří lidé tvrdí, že prostě nejsou kreativní. Že je nic originálního nenapadne, i kdyby se rozkrájeli. Jiní jsou naopak studnice neotřelých nápadů a neustále přichází s novými řešeními. Ačkoliv by se mohlo zdát, že schopnost přemýšlet kreativně je daná a nelze s tím nic dělat, výzkumy ukazují, že to není pravda. Kreativita je schopnost, kterou lze podle vědců vytrénovat jako cokoliv jiného.

Hodiny sedíte nad projektem a nic zajímavého vás nenapadá. Hledáte řešení problému, ale nacházíte ta stejná jako všichni ostatní. Chtěli byste začít podnikat, napsat knihu nebo něco vyrobit, ale chybí vám ten správný nápad. V této situaci se ocitl někdy snad úplně každý. Přitom kreativní mysl a neotřelý přístup k řešení problémů je položka, kterou firmy hledají u budoucích zaměstnanců stále častěji.

Ačkoliv se většina lidí domnívá, že s kreativitou se člověk buď narodí, nebo ne, výzkumy ukazují, že to není pravda. Odborníci tvrdí, že myšlení, kterému se v angličtině říká out-of-box, lze vytrénovat jako sval. Jak ale na to?

1. Hledejte inspiraci všude

Ukázalo se, že pomáhá, když se budete věnovat věcem, které spolu na první pohled vůbec nesouvisejí. Výzkumníci totiž tvrdí, že nové nápady se rodí při propojování starých myšlenek. Možná odpověď na svůj problém najdete v přírodních vědách, starověké architektuře či v umění. Zkuste se proto přihlásit na kurzy, které s vaší oblastí vůbec nesouvisí, přečíst si knihu z úplně jiného odvětví nebo si nechat od kamaráda popovídat o jeho koníčku, o kterém nic nevíte. Možná budete překvapení, kolik řešení či nových nápadů se z toho zrodí.

2. Sněte

Denní snění, kterému se lidově říká koukat takzvaně do blba, je velmi důležitá schopnost. Možná si ještě vzpomenete, že jako děti jste zvládli koukat před sebe, ale duchem byli úplně jinde. Vedli jste konverzace s kamarády, prožívali vztahy se svými idoly, těšili se slávě nebo třeba řešili záchranu celé planety. A vůbec jste k tomu nepotřebovali spát. Sny se vám jednoduše odehrávaly před očima. Schopnost, o kterou většina lidí časem přichází i v důsledku technologií, je přitom pro mozek velmi důležitá. Při denním snění dáte svému mozku odpočinout. Zároveň vytváříte nová propojení a neobvyklé situace, které vás mohou navést na vhodné řešení vašeho reálného problému. Proto příště, až pojedete v autobuse či budete mít patnáct minut v čekárně, zkuste nechat telefon v kapse a umožněte vaší mysli bloudit, kde se jí zlíbí.

3. Nacvičujte kreativitu

Ačkoliv někteří lidé mají velkou představivost a není pro ně příliš složité přicházet s bláznivými nápady, kreativitu může vytrénovat téměř každý. Jen jí musíte dát prostor a pravidelně se k ní vracet. Zkuste si vést kreativní deník a zapisovat si různé nápady a věci, o kterých přemýšlíte. Pokud máte dlouhou chvíli, místo projíždění Instagramu zkuste vymyslet tři nové názvy knihy, kterou právě čtete, nebo řešení ke každodennímu problému, se kterým se potýkáte. Třeba s pastou na umyvadle, zvednutým záchodovým prkýnkem, neustále prázdnou ledničkou či ranní dopravní zácpou. Co by dané situace mohlo vyřešit?

4. Měňte prostředí

Už jste možná zjistili, že vás zajímavější věci napadají například při cestování. Se změnou prostředí často přichází i nové nápady. Výzkumy ale ukázaly, že nemusíte při každém novém projektu či problému balit kufry. Stačí totiž měnit i prostředí okolo vás. Přeskládat si věci na stole, uvařit si jiný čaj do nového hrnečku nebo si sednout v kanceláři na jiné místo. I tyto drobné změny totiž umí podnítit kreativitu. A platí to nejen pro fyzické prostředí, ale i pro to sociální. Seznamujte se s novými lidmi a povídejte si s nimi, může vám to přinést nečekané benefity.

5. Buďte v pohodě

Kreativita potřebuje čas a prostor. Neotřelé nápady obvykle u stolu nevysedíte. Ukazuje se totiž, jak důležité je vaše celkové rozpoložení. Takže pokud se blíží termín odevzdání a vy nemáte ani čárku, smršť skvělých nápadů nečekejte.
Vědci prokázali, že kreativita souvisí s náladou. Čím lepší a uvolněnější nálada, tím větší kreativita. A čím horší nálada, tím větší sklon k analytickému myšlení. Pokud jste naštvaní a unavení, mozek sáhne po osvědčených řešeních. Sáhne po tom, o čem ví, že to bude fungovat. Protože ve špatné náladě podvědomě nehodláme experimentovat a tím se vystavovat i většímu riziku případného neúspěchu. Takže než se pustíte do kreativního procesu, ujistěte se, že na to máte energii a náladu.

Tento článek je realizován v rámci projektu Moderní a otevřené studium techniky CZ.02.2.69/0.0/0.0/16_015/0002430.
Autor: Zuzana Hübnerová

Zpět na přehled všech článků