Digitální nomádství – svoboda nebo nejistota?
30.10.2020
Cestovat a na pobyt v zahraničí si průběžně vydělávat specializovanou prací. Digitální nomádství je stále oblíbenější způsob života pro lidi, kteří se zatím neplánují usadit. Spolu s nastupující globalizací a nedostatkem odborníků na trhu práce už řadu firem příliš nezajímá, odkud jejich zaměstnanci pracují. A moct pracovat odkudkoliv zní pro řadu lidí jako splněný sen. Digitální nomádství má ale i své stinné stránky. Co promyslet a na co si dát pozor? Přečtěte si naše rady i zkušenosti nomádů.
I když jsou nyní možnosti cestování značně omezené, řada lidí nedočkavě vyhlíží moment, kdy se svět zase vrátí do zajetých kolejí a oni budou moct vyrazit do zahraničí. Ne na výlet nebo dovolenou. Ale na týdny, měsíce, někdy i roky.
Stále více studentů totiž láká představa nenastoupit po škole do zaměstnání od osmi do pěti, ale odjet do ciziny. Neznamená to, že by ve vybrané zemi plánovali trvale zůstat. Takzvané digitální nomády potkáte klidně v rámci jednoho roku v několika zemích. Chvíli jsou v Česku, na podzim odjíždí do teplejších krajů nebo se na zimu vydávají do míst, kde jsou ještě ideální podmínky k lyžování…
Díky moderním technologiím je už totiž množství úkolů možné plnit odkudkoliv. A s překotnou digitalizací i změnou pohledu na práci na dálku v letošním roce se dá čekat, že pracovat z pláže na Bali nebo z rakouských Alp už skutečně nebude pro velkou část zaměstnavatelů zásadní problém.
Například projektová manažerka Petra původně vyrazila do Portugalska pouze na kurz surfování. Země se jí ale natolik zalíbila, že se začala vracet. „Původně to byly dovolené. Pak jsem to začala kombinovat a ze zahraničí vždy pár týdnů pracovala. Umožnilo mi to zůstat déle,“ říká Petra.
Nakonec se ukázalo, že svou práci bez problémů zvládá plnit online. A nadřízený nic nenamítal. „Mně se líbí hlavně ta možnost jít ráno surfovat, během dne pracovat, večer se projít po pláži. Taky je pro mě velmi inspirativní komunita místních lidí i cizinců, které tady potkávám,“ dodává. Jelikož má ale v Česku rodinu, několikrát do roka se vrací. Tehdy pracuje z pražských kanceláří a má možnost se s kolegy zase vidět tváří v tvář. Kromě Portugalska už si vyzkoušela práci i z Asie či Jižní Ameriky.
Pozor na nečekané výdaje i časový posun
Ačkoliv zní příběh Petry jako dokonalá kombinace dobré práce i větší svobody, ona i další digitální nomádi upozorňují na některé stinné stránky tohoto životního stylu. Patří mezi ně třeba hrozící vyhoření nebo naopak klesající produktivita, vysoká míra nejistoty, nečekané výdaje i problémy s úřady.
Umět skloubit veškeré uzávěrky a termíny s cestováním je někdy skutečně náročné. Své o tom ví třeba grafička Lenka. S přítelem cestují po světě buď v dodávce, nebo si vždy na několik týdnů najdou levné ubytování v některé z exotických destinací. Většina Lenčiných klientů je ale v Česku. Mnohdy to proto znamená práci a telefonáty po nocích. „U některých schůzek nebo diskuzí prostě být musím a klienty příliš nezajímá, že mám třeba devítihodinový posun. Někdy to pak dopadlo tak, že jsem sice bydlela v krásné destinaci u moře, ale po nocích jsem dodělávala projekty a přes den dospávala. Takže jsem si vlastně pobyt v zahraničí vůbec neužila,“ popisuje Lenka.
Digitální nomádi také musí dobře promyslet, jaké vybavení budou pro práci potřebovat. V řadě rozvojových zemí například není běžné mít na ubytování vysokorychlostní internet. Často neřešitelný problém nastává v momentu, kdy přestane fungovat počítač, nebo vám někdo ukradne potřebnou techniku.
Programátor a digitální nomád Tomáš proto doporučuje nezkušeným kolegům vyrazit do coworkingových center, která už po světě existují. Například v Thajsku je hned několik míst, odkud můžete jako nomád pracovat.
V takových centrech najdete potřebné zázemí, a navíc se seznámíte s lidmi, kteří jsou na tom podobně jako vy. „Pomáhá to i produktivitě. Nesvádí vás to lelkovat a přidávat se k lidem, kteří jsou tam skutečně jen na dovolené. Někdy to navíc vedlo k zajímavé mezinárodní spolupráci,“ dodává Tomáš a přidává ještě jeden tip. Ten zní Zálohovat! Zálohovat! Zálohovat! Všechno a pořád.
Neutraťte všechny peníze a zřiďte plnou moc
Dobré je nechávat si na účtu neustálou finanční rezervu. I když bydlení a strava v některých zemích vás mohou vyjít výrazně levněji než v Česku, nezapomeňte, že se zvýší vaše výdaje například za cesty. A v momentu, kdy se budete třeba muset nečekaně vrátit domů, se mohou letenky značně prodražit.
Pokud navíc nejste stabilně zaměstnaní, ale na volné noze, musíte mít v pořádku všechny úřední náležitosti. Je dobré si před odjezdem zřídit datovou schránku a případně někomu z rodičů nechat plnou moc. Nebudete se tak muset kvůli každému papíru vracet ze zahraničí domů.
Nomádství nanečisto
Současná situace cestování do zahraničí příliš nepřeje. Je to ale ideální příležitost vyzkoušet si digitální nomádství s minimálním rizikem. Při práci z domu si uvědomíte, zda vám docházení do kanceláře a pevnější režim přece jen nesedí víc. Můžete taky zkusit město vyměnit na pár týdnu například za chalupu na venkově. Zjistíte, co všechno ke své práci potřebujete, a zda byste takto zvládli žít delší dobu.
Tento článek je realizován v rámci projektu Moderní a otevřené studium techniky CZ.02.2.69/0.0/0.0/16_015/0002430
autor: Zuzana Hübnerová
