Do důchodu ve třiceti? Tipy, jak skutečně ušetřit

11.3.2022

Osm hodin práce denně, letní dovolená, hypotéka na bydlení, do důchodu v šedesáti. Tak zhruba vypadá představa většiny lidí o životě. Po světě je ale stále více jedinců, kterým to přijde málo. Nechtějí platit za dům, který si nestíhají ani užít, nechtějí každé ráno vstávat a dojíždět někam do kanceláře. Vznikla tak komunita těch, kteří se snaží během pár let dostatečně zabezpečit. Tak, aby mohli do důchodu už ve třiceti, čtyřiceti letech.

Podle výzkumu Gallupu se v práci cítí nespokojeně či nenaplněně celé dvě třetiny lidí. Mnozí tak často sní o tom, co by dělali, kdyby vyhráli velké obnosy peněz. Představují si, jak by dali výpověď a věnovali se po zbytek života tomu, co je baví.

Ve světě ale roste komunita lidí, kteří nečekají na výhru v loterii a proaktivně podnikají kroky, díky kterým si mohou dovolit přestat pracovat ve třiceti, čtyřiceti letech, a využít své aktivní roky k tomu, aby žili naplno.

Pokud chce člověk do důchodu pár let po škole, vyžaduje to buď velký a rychlý podnikatelský úspěch, nebo velmi radikální životní styl. Nicméně i v případě, že nehodláte za pět šest let seknout s prací, dá se od těchto lidí ledasčemu přiučit. Minimálně budete mít díky úsporám a větší finanční svobodě klidnější spaní.

Velká trojka

Všichni, kterým se podařilo nastavit si život tak, aby nemuseli pracovat, se shodují, že základem úspěchu je jednoduše šetřit. Ale ne koupit si vysněné boty ve výprodeji nebo něco pořídit v akci 2+1. Zaměřit byste se měli na hlavní tři položky, které jsou ve většině rozpočtů nejzásadnější – bydlení, dopravu a jídlo. Co to může znamenat v praxi? Místo auta na leasing si pořídit kolo a jezdit do práce na kole, vařit si doma, spokojit se s levnějším podnájmem ve městě, kde si všude dojdete pěšky.

Pokud se tedy chcete pustit do šetření, zkuste se zaměřit na tyto tři oblasti a říct si, co jste schopni a ochotni změnit. A také, co skutečně k životu potřebujete. Možná zjistíte, že například auto využijete pouze příležitostně a mít sdílené by vám k pohodlnému životu zcela stačilo.

Změna hodnot i životního stylu

Lidé, kteří se rozhodli „odejít do důchodu” o dvacet třicet let dřív než ostatní, se shodují, že z šetření se stal životní styl. Často už jim pak ani nejde o původní záměr, ale baví je právě jiný způsob života. Snaha uspořit jde totiž často ruku v ruce se změnou priorit a pohledu na svět. Lidé si mnohdy uvědomí, že právě minimum věcí či neotřelé zážitky je na celé věci baví nejvíc.

A přehodnocují i řadu společností nastavených stereotypů. Je člověk skutečně přitažlivý pouze tehdy, pokud je oblečený do nejnovějších kolekcí? Jsou domek na předměstí, dvě děti a labrador skutečně zárukou šťastné rodiny, jak se nám snaží namluvit reklamy? Jeremy Jacobson na svém blogu Go Curry Cracker či Peter Adeney na blogu Mr. Money Mustache popisují, jak se jim při snaze optimalizovat rodinný rozpočet nenápadně změnil zcela pohled na svět i na život.

Příště, až se budete nudit, zkuste proto vyměnit kino či jinou placenou zábavu například za domácí večeři s přáteli. Nechte každého něco uvařit a zahrajte si společenské hry. Nejen, že ušetříte, ale navíc si vytvoříte zážitky k nezaplacení. Potřebujete ostříhat? Možná je ve vašem okolí někdo, kdo to umí a rád si vás vezme do parády. Za minimum peněz s maximální legrací. Uvidíte, že hledat alternativy k nákupům, službám a pasivní zábavě se nakonec možná stane i pro vás na šetření to nejzajímavější.

Zpeněžte, co umíte či máte

Těžko se šetří z příjmů, které člověk nemá. A pokud jste denní student, mnohdy budete těžko shánět skvěle placenou práci alespoň na poloviční úvazek. Zkuste proto zhodnotit to, co už umíte či máte. Možná skvěle ovládáte matematiku a mladší spolužáci vám rádi zaplatí za doučování. Píšete čtený blog a dosud jste tento koníček nijak nemonetizovali. Do školy dojíždíte autem a někdo z univerzity by se rád vozil s vámi a přispěl vám na cestu. Nebo odjíždíte na Erasmus a někdo by si od vás pronajal vaše kolo. Zamyslete se nad věcmi, které umíte, děláte, vlastníte, a podívejte se na ně jako na potenciální příležitost vydělat. I bez stabilní práce si tímto způsobem můžete výrazně přilepšit.

Tento článek je realizován v rámci projektu Moderní a otevřené studium techniky CZ.02.2.69/0.0/0.0/16_015/0002430.
Autor: Zuzana Hübnerová

Zpět na přehled všech článků