Dobrovolnictví je cesta ke skvělým zážitkům i rozvoji. Má však svá úskalí

15.1.2021

Máte volný čas navíc a zvažujete, jak ho co nejlépe využít? Možná blízký domov s pečovatelskou službou či komunitní zahrada hledají někoho na výpomoc. Dobrovolnictví je skvělá příležitost, jak nasbírat zajímavé zkušenosti a strávit volný čas smysluplně. Má ale i několik úskalí, která byste měli zvážit, než se vrhnete do pomoci.

Ve Spojených státech v podstatě nemáte šanci dostat se na dobrou vysokou školu, pokud jste na střední škole nevěnovali alespoň pár hodin týdně komunitě a nepracovali zadarmo ve prospěch nějakého smysluplného projektu. Ačkoliv je v České republice dobrovolnictví obvykle soukromá záležitost každého člověka, skrývá se v něm množství benefitů pro život i kariéru.

Většina lidí, která někde dobrovolně vypomáhá, se shodne na tom, že se jim vynaložená energie a čas vrací v podobě dobrého pocitu z vykonané práce, pocitu smysluplnosti, v podobě osobního růstu či nových přátel a zážitků. Zde je pár dalších důvodů, proč dobrovolnictví zvážit.

VÝHODY DOBROVOLNICTVÍ

Pracovní zkušenost
Pokud pomáháte v oblasti, ve které chcete v budoucnu působit, získáváte velký náskok a reálné pracovní zkušenosti. I pokud ale dobrovolničíte v úplně jiném sektoru, obvykle jste součástí týmu, ve kterém musíte umět fungovat, máte své úkoly a zodpovědnost za svěřenou oblast. Dobrovolnictví vás tedy může skvěle připravit do pracovního procesu a může vám pomoct rychleji si uvědomit, co vás baví, v čem jste dobří a co by naopak nemusela být šťastná kariérní volba.

Ojedinělé zážitky
Během dobrovolnické práce nasbíráte zkušenosti a zážitky, které byste dost často v životě jinak nezískali. Potkáváte se s různorodými lidmi, kteří jsou mnohdy ze zcela jiné sociální skupiny. Díky tomu můžete nahlédnout na život i očima někoho jiného, což je jedna ze zkušeností, které jsou nedocenitelné a ze kterých můžete čerpat po zbytek svého života.

Možnost seberealizace a růstu
Ačkoliv je převážná většina dobrovolnických programů bez nároku na finanční odměnu, organizace obvykle investují do rozvoje svých pomocníků. Je to proto jedinečná příležitost něco nového se dozvědět a projít školeními, která by vás jinak stála spoustu peněz. Kromě růstu nabízí dobrovolnictví možnost seberealizace v oblasti, která je blízká vašemu srdci

Jaké výhody dobrovolnická práce přináší, by jistě vydalo na celý článek. Je ale třeba zdůraznit i fakt, že dobrovolnictví nemusí být pro každého a vyplatí se ho předem dobře zvážit.

NEVÝHODY DOBROVOLNICTVÍ 

Vyžaduje čas a energii
Ačkoliv nyní možná máte volný čas, je dobré zvážit, zda jste schopni svému závazku dostát i z dlouhodobého hlediska. Obzvláště u projektů, které propojují dobrovolníky s klienty (jako jsou dětské domovy, doučování, stacionáře apod.), je obvykle vyžadovaná spolupráce minimálně na půl roku či rok. Pokud se má totiž mezi vámi a vám svěřeným klientem vytvořit pouto, chce to čas. A v momentu, kdy k vám druhý člověk získá důvěru, často si nechce budovat nový vztah s novým dobrovolníkem.

Vyžaduje psychickou či fyzickou odolnost
Některé dobrovolnické programy si dobrovolníky pečlivě vybírají a neberou každého právě proto, že spolupráce vyžaduje psychickou či fyzickou odolnost. Jinak by vám totiž mohla brát víc, než vám dá. A smyslem dobrovolnictví rozhodně není rozdat se pro ostatní a vyčerpat své síly. Dobře proto zvažte, zda je například práce v hospici vhodná právě pro vás a jste schopni akceptovat, že lidé, se kterými si mnohdy vytvoříte blízký vztah, budou odcházet. Projekty věnující se například restaurování památek, ekologické osvětě a podobně zase často vyžadují fyzickou sílu a odolnost.

Nepříjemné zkušenosti či zážitky
Ať už se rozhodnete pracovat s lidmi, se zvířaty či jakkoliv jinak pomáhat, kromě množství skvělých zážitků můžete čelit i nepříjemným situacím. Ne každý pomoct chce nebo je naladěný na stejnou vlnu, můžete tak být ze spolupráce frustrovaní či zklamaní. Lidé využívající různé sociální programy jsou často v komplikované a tíživé životní situaci a někdy si to mohou jednoduše „vybít“ na vás. Stejně tak nemusí většinová společnost souhlasit s pomocí konkrétní skupině nebo s určitým názorem na konkrétní problematiku. Můžete se tak setkat i s urážkami a nepochopením. Většina dobrovolnických programů zahrnujících práci s lidmi nabízí supervize, kde si můžete o svých zkušenostech i pocitech popovídat s odborníkem, případně i s ostatními dobrovolníky. Nikdy byste ale neměli být ponecháni negativním zkušenostem a pocitům na pospas.

Pomáhat ostatním a věnovat energii věcem, kterým věříte a ve kterých spatřujete smysl, přináší do života mnoho radosti i pocitu dobře vykonané práce. Než se ale pustíte do vyplňování přihlášek, zkuste si sednout a uvědomit si, čemu jste skutečně ochotni věnovat volný čas. Také zda ho reálně máte k dispozici a zda máte všechny potřebné informace k takovému rozhodnutí. Poradit mohou i přátelé, kteří už někde dobrovolničí.

 

Tento článek je realizován v rámci projektu Moderní a otevřené studium techniky CZ.02.2.69/0.0/0.0/16_015/0002430.
autor: Zuzana Hübnerová

Zpět na přehled všech článků