Jak chytře pracovat s financemi už při studiu

4.3.2022

Studium na vysoké škole obvykle není období, kdy by člověk oplýval bohatstvím. Často kvůli studijním povinnostem nemá úplně prostor na stálou práci a stíhá maximálně nárazově bridágy. Pokud nebydlí s rodiči, tak ho i život mimo domov něco stojí. Přesto se vyplatí už při studiích myslet na spoření a investice a pracovat s penězi chytře.

Pokud se vám nepodařilo spojit studium s prací, případně nejste v kombinovaném studiu, které obvykle umožňuje práci na plný úvazek, zřejmě vám každý měsíc na účet desetitisíce nechodí. Ani to ale není důvod nad financemi nepřemýšlet. Existují totiž způsoby, jak ušetřit, případně něco málo zhodnotit.

Mějte přehled

Základem všeho je mít přehled. Víte, kolik vyděláte a kolik utratíte? Ačkoliv pro někoho může být náročné si například celý měsíc sledovat příjmy a výdaje, dnes existuje řada aplikací, které vám v tom pomohou (například Spendee, Wallet či Patron GO).

Zkuste být poctiví a jeden měsíc zaznamenat opravdu všechno. Od nájmu po lístek na tramvaj. Zjistíte tak, zda náhodou neutrácíte za drobnosti, jako je každodenní káva, pivo s kamarády, předplatné různých služeb a aplikací, víc, než si myslíte. V součtu tyto položky mohou udělat i několik tisíc korun měsíčně.

Stanovte si cíle

 Pokud budete mít finanční cíle, budete vědět, kam směřujete. A pokud víte, kam směřujete, snáze cíle dosáhnete. Chcete mít dost peněz na zábavu a cestování? Nebo si chcete co nejdřív pořídit vlastní bydlení? Ať už máte v plánu cokoliv, vyplatí se si sednout a zaznamenat si tyto věci na papír. Následně můžete své chování cíli přizpůsobit a stanovit si například to, jaké procento z příjmu budete na své cíle odkládat.

Příspěvky, stipendia, dotace

Být student má řadu výhod. Snáz totiž dosáhnete na různé příspěvky či slevy. Zkuste si zjistit, kde všude můžete ušetřit. Vyplatí se obstarat si nejrůznější studentské karty typu ISIC. Zjistit si, zda nemůžete požádat o příspěvek na ubytování, dopravu. Nebo si zjistit, jestli vám dobrý prospěch nezajistil nárok na prospěchové stipendium.

V rámci univerzity můžete absolvovat i řadu kurzů či workshopů zdarma (nezapomeňte sledovat nabídku Kariérního centra VUT). A pokud rádi cestujete, Erasmus je ideální šance, jak se podívat do světa za přijatelné peníze, a ještě zvýšit svou hodnotu na trhu práce.

Tento článek je realizován v rámci projektu Moderní a otevřené studium techniky CZ.02.2.69/0.0/0.0/16_015/0002430.
Autor: Zuzana Hübnerová

Zpět na přehled všech článků