Jak na stáž doma či v zahraničí?
23.12.2022
Semestr začal před dvěma měsíci, rytmus se zaběhl. Možná z nastavení přednášek a cvičení máte hlavu jak balón a přemýšlíte, k čemu vám to všechno učení bude. Možná je tak čas na to, zamyslet se, co se sebou. Možná je čas na stáž.
V pracovním procesu stráví každý v průměru třetinu života. Aby to nebyl čas trápení, musí fungovat mezi lidmi dobře „chemie“ a musí vás práce bavit. Je jedno, zda to bude ve vlastním byznysu nebo jako zaměstnanec. Absolvování stáže je jednou cest, jak zjistit, kam svým nastavením patřím.
Stáž se definuje jako pracovně orientovaný pobyt, který vykonávají převážně studenti, aby získali pracovní zkušenosti nebo splnili požadavky na kvalifikaci pro vysněnou práci, kterou by si chtěli vyzkoušet. Internship je pouze jiné označení téhož. Student získává pracovní zkušenosti po časově omezenou dobu. Používá se také označení apprenticeship, training, externship nebo v německy mluvících zemích Praktikum. Často dochází ke směšování s termínem trainee program. V tomto případě jde o pracovní zařazení absolventa do firmy, kde si během roku až dvou projde různé pozice a týmy, na základě této zkušenosti si pak vybere svoje zařazení.
WIN-WIN
Než se vydáte za hledáním stáže, ujasněte si, co je vaším cílem. Sbírat zkušenosti, podívat se za hranice, naučit se cizí jazyk, nasbírat zajímavé kontakty?
Nezapomeňte, že i když je stáž na zkoušku a tedy lehce nezávazná, nikdo stáže neposkytuje z plezíru. Vyhrát chtějí obě strany. Stážista i jako firma si chtějí dobře vybrat. Optimální je dosáhnout výsledku win-win. Proto třeba i brněnský RedHat se drží hesla „choose wisely.“ Na konci stáže je ochotný nabídnout dobrému stážistovi pracovní místo. Takto to mají všechny firmy, které stáže nabízí. Pokud vaším cílem ještě není získat výhledově pracovní místo, ale spíš se jen tak někam podívat, tak spíš využijte méně náročné programy a vyjeďte s neziskovkou třeba do Řecka.
CO SE NABÍZÍ?
V Čechách najdete stáže v rámci inzertní nabídky firmy většinou u nadnárodních firem. Mají z řady důvodů vybudovaný systém, který funguje i v zahraničí. Nevýhodou je, že takové stáže najdete pouze ve spojení s velkými městy. Což platí i pro Brno.
Původní české firmy se spíše chovají ke stážím zdrženlivěji, a pokud vás jako stážistu vezmou, budou tak reagovat spíš na vaši poptávku a projekt vám ušijí na míru.
Velmi atraktivní variantou jsou různé stážové programy velkých výzkumných mezinárodních organizací, ať je to CERN, ESA, ESO. Počítejte s náročným výběrovým řízením a velmi nízkou úspěšností. Můžete také zkusit technologické firmy, populární jsou stáže u Google či Microsoft. I pro ně platí náročný výběrový proces.
Chcete-li do zahraničí s menším úsilím, využijte nabídky mezinárodních organizací AISEC, IAESTE, program Erasmus+. Zajímavý je program LEAF pro Slováky studující v zahraničí. Vysoce pravděpodobně za odvedenou práci nedostanete výplatu, ale vysílající organizace za vás uhradí náklady na ubytování a cestu. Plus nějaké kapesné.
PÁR PRAKTICKÝCH TIPŮ:
- I když jste stážista/stážistka, za vykonávání práce dostáváte velmi často mzdu, většinou formou práci na „dohodu.“ Rozsah závisí na počtu hodin, v tomto režimu maximálně 80 h za měsíc. Řada stáží bývá nabízena zdarma. Rozhodně získáte dobrý zápis do vašeho životopisu.
- Pozor na to, abyste nesbírali do svého životopisu moc krátkodobých stáží. Protože tím dáváte najevo, že vlastně neustále hledáte. Ale firma hledá i loajálního zaměstnance, takže delší brigáda u jedné organizace může působit lépe.
- Jako formální zaměstnanec máte možnost čerpat převážně stejné benefity jako zaměstnanci na HPP. Hitem benefitů za poslední roky jsou třeba i bitcoiny, vstupenky na Colours of Ostrava, proces „quiet quitting“. Tedy dělám jen to, za co jsem placen. Určitě budete mít k dispozici dobré technologickém vybavení. Trochu problematické to je s prací na remote – jako stážista především máte sbírat zkušenosti od starších, a to na dálku moc nefunguje.
- S čím se firmy, nabízející stáže, trochu potýkají, je nedostačující komunikace se stážisty. Jako junioři jste zvyklí si většinu informací najít sami, ale v zaběhaném systému organizace to úplně nejde. Tady se informace veřejně nesdílí. Proto se i vedoucí pracovníci učí ptát se svých stážistů, co potřebují. Abyste svůj omezený čas využili co nejlépe, neváhejte, nečekejte a ptejte se také.
- Hledejte společnou DNA. V práci strávíte zhruba třetinu svého života, proto je škoda ztrácet čas tam, kde se necítíte dobře. I druhá strana to pozná. Stáže jsou skvělé proto, abyste zjistili, kde vám je nejlépe.
Pokud se chcete o stážích, různých tipech, odkazech dozvědět víc, připojte se na webinář 29. listopadu 2022 od 16:00 hod.
Tento článek je realizován v rámci projektu Moderní a otevřené studium techniky CZ.02.2.69/0.0/0.0/16_015/0002430
