Jak vybudovat web či portfolio bez znalostí a s minimem peněz

10.12.2021

Ať už chcete podnikat nebo něco tvoříte, dost pravděpodobně přijde moment, kdy se neobejdete bez online prezentace své práce. Webové stránky či přehledné a vkusné portfolio vám pomohou působit profesionálněji a možná vám zajistí i nějakou zajímavou zakázku či spolupráci. Jak ale na to, když nemáte na účtu desetitisíce na profesionální web, nebo vůbec nevíte, jak portfolio vytvořit? Zde je pár našich tipů do začátku.

Stále více firem zajímají spíše zkušenosti kandidátů a jejich dosavadní práce než konkrétní titul. I proto se hodí místo, kde budete mít své výstupy pohromadě. Zejména, pokud se věnujete nějaké tvůrčí činnosti. Mít ale jednoduchou webovou prezentaci se vám bude hodit, i pokud nabízíte nějaké služby. Webové stránky totiž nepotřebují pouze firmy a produkty. V rámci budování osobního brandu vám rozhodně přidá body navíc, pokud budete ke svému životopisu moct přiložit i web s představením toho, kdo jste a co děláte.

Ne každý je ale programátor či grafik a ne každý má tisíce korun na vývoj vlastního originálního webu. To v dnešní době není důvod, který by vás měl zastavit. Existuje už totiž množství platforem a nástrojů, kde vytvoříte vlastní stránky či portfolio během pár minut buď za malý poplatek, nebo úplně zdarma.

Jak na webové stránky?

Některé platformy nabízí možnost vytvořit vlastní web přímo u nich. Mezi takové patří například:

  • Wix – Na Wix můžete začít zdarma. Pokud budete chtít vlastní doménu a verzi bez reklam, přijde vás to přibližně na dvě stě korun měsíčně.
  • Webnode – Možnost poskládat si vlastní web či využít předchystaných šablon nabízí i Webnode. Funguje podobně jako Wix. To znamená, že můžete začít zdarma, za vylepšení už pak platíte měsíční poplatek.
  • Zombeek – Bez vlastní domény a e-mailové schránky získáte zdarma webové stránky i na platformě Zombeek.
  • WordPress – Pokud už alespoň něco o tvorbě webových stránek víte nebo jste ochotni se v této oblasti vzdělávat, pak můžete sáhnout po WordPressu. Ten umožňuje sice větší svobodu při tvorbě, zároveň ale vyžaduje určité znalosti.

Jak na portfolio?

Pokud jste například grafik či výtvarník, bude se vám hodit portfolio. Jednoduchý přehled vaší práce. Samozřejmě máte možnost vytvořit si webové stránky, na které portfolio umístíte. Dnes ale existuje i řada online platforem, kde svou práci zvládnete vystavit během pár minut a s údržbou nebudete mít téměř žádnou práci.

  • Behance – Jedna z nejznámějších platforem pro tvůrce. Zdarma můžete vystavit svou práci, a dokonce na stránkách i práci najít. Behance totiž sdružuje uměleckou a tvůrčí komunitu, takže kromě možnosti pochlubit se svými výtvory nabízí například i nejrůznější přednášky a workshopy.
  • Dribbble – Profil zdarma si můžete vytvořit i na platformě Dribbble. Ta funguje podobně jako Behance a kromě prostoru pro portfolia nabízí i kurzy či volná místa v kreativě.
  • Adobe Portfolio – Pokud využíváte nástrojů od Adobe, bude se vám hodit Adobe Portfolio. Nástroj, který zdarma obsahují všechny placené plány od Adobe. Kromě tvorby portfolia nabízí mimo jiné integraci s Behance.
  • DeviantArt – Pro čistě umělecké práce slouží online galerie DeviantArt, kde snadno vystavíte své výtvory. Pokud se stanete členy, můžete se s ostatními umělci po světě sdružovat v nejrůznějších komunitách od anime po digitální umění.

Tento článek je realizován v rámci projektu Moderní a otevřené studium techniky CZ.02.2.69/0.0/0.0/16_015/0002430.
Autor: Zuzana Hübnerová

Zpět na přehled všech článků