Jak využít prázdniny k nastartování kariéry

28.7.2021

Konečně nastal čas, kdy i na akademické půdě plyne vše trochu pomaleji. A mnozí studenti si nyní mohou užívat zasloužené prázdniny. Ačkoliv je na místě načerpat sílu a odpočinout si, zároveň se ale alespoň část volna dá využít k rozvoji, který vás může posunout dál ve studiu či kariéře.

Pokud jste zkouškovým obdobím prošli rychle a bez větších problémů, dost pravděpodobně už si nějaký týden užíváte zasloužené volno. Možná plánujete přes léto hlavně dočerpat síly a o vzdělávání či rozvoji nechcete ani slyšet.

Pokud ale ukrojíte alespoň malý kousek ze svých prázdnin na některou z příležitostí, které se studentům nabízejí, může to znamenat zásadní posun jak ve vašem dalším akademickém směřování, tak na startu pracovní kariéry.

Letní školy

Řada institucí, univerzit i jednotlivých fakult a ústavů pořádá letní školy. Hlásit se můžete jak na české, tak zahraničí. A ty, které proběhnou až v srpnu či začátkem září ještě nemají všechny uzavřeny přihlašovací řízení, takže máte stále šanci. Některé letní školy najdete zde. Můžete se ale zkusit podívat i na instituce či univerzity, které vás zajímají. Třeba zjistíte, že je ještě šance se na krátkodobý pobyt přihlásit.

Letní škola je i dobrá příprava na případný výjezd prostřednictvím Erasmu. Seznámíte se, zkusíte si pobyt v novém prostředí a zjistíte, zda by se vám něco takového líbilo i na semestr či dva.

Stáže

Řada firem hledá na léto studenty pro letní stáže. Liší se svou délkou, striktností i tím, zda je stáž placená či nikoliv. Je to ale ideální příležitost podívat se do zajímavých firem a zároveň si vyzkoušet pracovní život “nanečisto”. Načerpáte zkušenosti a někdy získáte i zajímavý přivýdělek.

Jak se k takové stáži dostat? Některé firmy mají přímo vypsané programy letních stáží, kam se ale musíte obvykle hlásit už v průběhu roku. Jiné vypisují pozice v rámci svých náborových inzerátů. Pokud jste nic nenašli, ale daná společnost vás zajímá, zkuste je oslovit přímo a na možnost stáže se zeptat. Málokterá organizace šikovné lidi se zájmem odmítne.

Dobrovolnictví

O prázdninách můžete část času věnovat i dobrým skutkům. Řada neziskových organizací vítá pomocníky v nejrůznějších oblastech. A opět nemusíte zůstat v Česku. Jako dobrovolník totiž můžete vyjet i do zahraničí a spojit tak příjemné s užitečným. Pobyty nabízí například portál INEX-SDA či DC67.

Tento článek je realizován v rámci projektu Moderní a otevřené studium techniky CZ.02.2.69/0.0/0.0/16_015/0002430.
Autor: Zuzana Hübnerová

Zpět na přehled všech článků