Jak zachránit sako před vyhozením?

20.12.2022

Oděvy vám pomáhají vyjádřit se, když nic neříkáte. Vhodně zvolené hovoří s úctou k hostiteli a podporují vás při pohovorech i zkouškách, jsou-li součástí vaší sebedůvěry. Vyjadřují to, čím jste. Oděvy jsou však zde také proto, abyste jim za tu veškerou pomoc a podporu vyjádřili úctu tím, že je budete nosit. Ale co když už jedna část obleku, oblekové kalhoty, přestane sloužit? Co s obnošenými kalhotami a samostatným sakem? Vyhodit?

Jedním ze způsobů, jak můžete významně prodloužit používání obleku, ke kterému už nemáte kalhoty je „spezzato“. Jde o možnost, jak používat oděvy elegantní, zároveň rozumně a s jistou lehkostí. Spezzato je aktuální a s ohledem na udržitelnost doslova trendy způsob odívání. Navíc naplňuje podstatu business casual, tedy toho nejlepšího obchodního oděvu dnešních dnů. Spezzato je vyjádření úcty k sobě, k ostatním a také k tomu oděvu.

Nejdříve k tomu cizímu slovu. Slovo spezzato je možno přeložit jako zlomené, nebo necelé, či přerušené. Něco, co je rozdělené na dva či více dílů a bylo, nebo mohlo být souvislé. Italština toto slovo používá v mnoha významech a vztazích. Pro nás je však na tomto místě důležité, že pro pánský oděvní svět slovo spezzato znamená oděv tvořený z dvou různých, myšleno barevně odlišných částí. Těmi dvěma částmi jsou však myšleny dva konkrétní kusy oděvů – sako a kalhoty. Jsou-li tyto dvě části ze stejného materiálu, ve stejné barvě a vzoru, jde o oblek. Pokud jsou oblekové kalhoty jiné, než je sako, máte spezzato.

Naučil jsem se využívat oděv k vyjádření sebe sama. Velmi rád nosím oděvy, které mají charakter samy o sobě. Od svých patnácti let nosím kravaty a mám jejich nošení v oblibě i k běžným, volnočasovým oděvům. Spojuji hodnotné oděvy koupené ve vintage nebo military shopu s oděvy šitými v prestižním krejčovství na míru. Vyhovuje mi, když je můj oděv upravený a díky kravatám a bílým košilím, které nosím téměř každý den, také neobvykle výrazný. Moc rád nosím obleky. Zatím jsem nenašel jiný oděv, který by byl tak pohodlný, tak univerzální a tak jednoduše vyjadřoval moji mužskou podstatu jako to dělá oblek. A rád také nosím obleky „spezzato“, tedy jak řečeno před chvílí, rozdělené. Většinou tmavé oblekové sako a světlé kalhoty oblekového střihu.

Tento způsob nošení obleků vznikl jako nutnost u mužů, kteří obnosili oblekové kalhoty, ale sako zůstalo v dobré kondici. Jak zřejmě víte, oblekové kalhoty mají díky zátěži sezením a také běžnými doteky na stehnech mnohem kratší životnost než saka. Naši předkové si oděvů vážili mnohem více než to dělá současná společnost a nosili oděvy mnohem častěji. Obnošený oblek na neděli, tedy do kostela se stal oblekem denním nebo oděvem do práce, do dílny nebo na zahradu. Až se kalhoty rozpadly zůstalo sako. To bylo nejčastěji odřené na předloktí a loktech, krejčí dodali záplatu z kůže a vyměnili oblekové knoflíky za kůží potažené. Mimochodem, uvažujete správně. Ano, to je důvodem, proč některá saka mají na loktech záplaty už v obchodech. Záplaty na loktech jsou jistou částí tradice. Zpět k těm starým sakům. Byly často staré několik let i desetiletí, nebylo však možné k nim nalézt stejnou látku. Proto začali muži k takovým sakům, nyní jim říkáme separátní, ve smyslu oddělená, saka, nosit kalhoty jiné. Od jiného obleku nebo extra ušité.

Průvodním jevem této oděvní hříčky je, že při zachování stejných střihů klesne formalita oděvu. Z obleku jednobarevného stane se oblek dvoubarevný. Z formálního se stane poloformální. Z nouze, tedy z vyhozených kalhot, se stává zajímavá možnost vyjádření.

Dnes jde o způsob, jak oděvem vyhovět běžnému dni, ve kterém se setkáváte s pedagogy i spolužáky. Sako a kalhoty v jiných barvách nechaly vzniknout stylu Business Casual. To je ono sousloví, které neberte doslova. Slovo casual tam neznamená, neznamená, že na pohovor nebo na zkoušku přijdete v šortkách a tričku a budete dělat business. Tento oděvní kód má s oděvy na volný čas stejně tolik společného jako s frakem. Tedy nic moc. Jde o kreativní způsob, jak spojit kalhoty z materiálu X a sako z materiálu Y.

Charakteristickým znakem pro tento oděvní kód je právě spezzato. Vezměte dva obleky, nejlépe jeden světlý a jeden tmavý a oddělte kalhoty od saka. Světlé dejte k tmavému saku, ty tmavé kalhoty ke světlému. Business casual je na světě. Další variantou je „zimní combo“ separátního saka z tweedu a flanelových kalhot nebo letní varianta, tedy set nepodšitého saka ve vzoru Glencheck s krejčovskými kalhotami z vlny. Do business casual precizně sednou i chinos k separátnímu saku nebo blazeru.

Spezzato můžete doplnit také vestou. Je to jednoduché a zaručeně šik. Zde máte na výběr ze tří možností: buď bude vesta ze stejného materiálu jako sako nebo bude stejná jako kalhoty. Třetí variantou je, že bude separátní, tedy extra pořízená, třeba kostkovaná nebo z třetího obleku.

K rozdělenému obleku s vestou nebo bez ní si vezměte opět světlou košili. Také zde máte na výběr a je jistě možné, abyste vaši verzi spezzato doplnili košilí s francouzkou dvojitou manžetou, budete-li mít na sobě kravatu nebo motýlka. Stejně tak dobrou službu zajistí košile s manžetami italskými. Košile s proužky nebo s kostkami dodá jednobarevným kalhotám a nevzorovanému saku ten správný šmrnc. K jednobarevné košili se přikloňte v případě, že zvolíte kostkované kalhoty nebo kostkované sako.

Košili můžete, ale nutně nemusíte doplnit kravatou nebo motýlkem. Dovolte si rozepnutý knoflíček, případně dva a nechejte formální oděvy v neformální kombinaci vyniknout dodatečně rozhalenkou. Nebo doplňte šátkem do košile a uvažte jej na vnitřní ascot uzel. Podle toho, zda se budete chtít podobat spíše středozemnímu stylu nebo spíše skandinávskému, zvolte kapesníček. Skandinávský způsob oblékání často na nošení kapesníčků rezignuje.

V nejnižší vrstvě, tedy u bot, nemusíte dělat žádné experimenty. Můžete si vzít prostě oblekové boty.  Boty rozhodnou o tom, zda bude celý komplet stát za pohled, nebo bude doslova „wow“. Tady nezapomeňte, možná, že se opakuji, aby byly boty tmavší, nnež jsou kalhoty. Do spezzato bez výčitek zařaďte všechny typy loafers, ať už jde o Tassel Loafers, Penny Loafers, Belgian nebo „weejuns“. Pro ty z vás, kteří máte chuť k dalšímu experimentu, jsou jistou alternativou na samotném okraji i čistě bílé tenisky. Ponožky mohou být jak v barvě kalhot nebo v barvě bot, optimálně o tón tmavší. Nebojte se ani ponožek v tlumené barvě navy, hnědé, šedé či skořicové. K loafers můžete v létě zvolit ponožky neviditelné. Vynechejte každopádně všechny zářivé a veselé ponožky. Ty do vyzrálého šatníku a business casual podle mého názoru nepatří. Zde jsem si zcela jistý, že se opakuji. Záměrně.

Autor článku: Daniel Šmíd
 

Tento článek je realizován v rámci projektu Moderní a otevřené studium techniky CZ.02.2.69/0.0/0.0/16_015/0002430

EU

Zpět na přehled všech článků