Kam se vydat za studiem? Studenti VUT sdílejí své zkušenosti

17.6.2022

Ve většině zemí už se covidová situace stabilizovala natolik, že se do nich lze dostat bez problémů a zásadních omezení. Přichází tak i správný čas pro všechny, kteří chtěli zažít studium v zahraničí, ale poslední dva roky jim to neumožnily. Nabídka je díky programům jako Erasmus a nejrůznějším stipendiím velmi široká a někdy není snadné vybrat, kam se tedy vydat. Zeptali jsme se lidí, kteří studium či stáž v zahraničí absolvovali, jaká byla jejich zkušenost, kterou zemi by doporučili a proč.

 Pokud budete mluvit se studenty či absolventy, kteří strávili nějakou dobu v zahraničí, málokterý vám řekne, že daného rozhodnutí lituje. Pobyt na jiné univerzitě je obvykle zážitek na celý život. Získáte nové zkušenosti, skvělou položku do životopisu i přátele po celém světě. Nabídka zemí a univerzit je obvykle limitována partnerskými smlouvami a či různými projekty. I tak ale mívají zájemci možnost volit si mezi více zeměmi i kontinenty. Zde jsou zkušenosti několika lidí z VUT, kteří studium v zahraničí absolvovali, které vám mohou pomoct v rozhodování.

Polsko

Tereza Pavlíčková, Fakulta architektury VUT

V rámci programu Erasmus+ jsem byla na pět měsíců v Polsku, konkrétně ve městě Lublin, což je na východě Polska.

Zkušenost to byla rozhodně pozitivní, i přes všechny překážky, které se během výjezdu objevily, ať už šlo o offline výuku během covidu nebo uzavřenost veškeré kultury. Pobyt v Polsku mi dal plno kamarádů z celého světa, naučil mě trpělivosti a samostanosti. Na Erasmus moc ráda vzpomínám.

Polsko bych doporučila všem, kteří mají strach z hlediska jazyka a vlastně vycestování obecně. Myslím si, že je to skvělý článek před ,,velkým světem”. Pro české a slovenské studenty obzvlášť. Většina starších lidí anglicky moc neumí, ale snaží se porozumět, mladá generace angličtinu zvládá. Určitě by měli zvažovat cestu do Polska studenti, kteří se chtějí spíše socializovat a objevovat nové kultury. Pokud však někdo vyhledává místo s vysokou úrovní školství, pak to ze své zkušenosti doporučit nemohu. Nevím, zda to mohu objetivně zhonotit kvůli covidové situaci, nicméně škola v Lublinu mě profesně neposunula tak, jak jsem očekávala.

Jižní Korea

Pavel Máca, Fakulta elektrotechniky a komunikačnich technologií VUT

Pro mě byl výměnný studijní pobyt v Jižní Koreji úžasnou zkušeností. Najít si nové kamarády z celého světa a poznat korejskou kulturu bylo skvělé. Výměnný pobyt v Jižní Koreji bych doporučil všem. Speciálně těm, kteří se zajímají o jadernou energetiku.

Velká Británie, Řecko, Slovensko

Kateřina Prosecká, Fakulta podnikatelská VUT

Má první pracovní stáž s programem Erasmus+ proběhla v létě 2020. Na 4 měsíce jsem se přestěhovala do Londýna a splnila si tak jeden maličký sen. Do Londýna jsem odjela s nadšením, které jsem si udržela po téměř celou dobu své pracovní stáže. Co se týče profesionálních pracovních zkušeností, tak jsem se naučila hodně z odvětví cestovního ruchu, které jsem do té doby vždy zažívala ze strany návštěvníka. Nejvíc jsem se však naučila z oblasti mezilidských vztahů, poznala jsem kulturní rozdíly, a jak je nutné být chápavý, vstřícný, ale zároveň sebejistý a proaktivní při řešení jakýchkoliv problémů. Londýn s nedá charakterizovat jedním slovem, je to divočina. Každopádně bych ho nedoporučila milovníkům sluníčka. Na druhou stranu architektura, dostupnost celosvětové kuchyně a britský humor jsou jedinečnou a nenahraditelnou kombinací, kterou stojí za to poznat.

Má druhá praktická stáž se uskutečnila jen o rok později, v létě 2021. Napodruhé jsem zvolila naprosto odlišný přístup. Z deštivého velkoměsta jsem se na tři měsíce přesunula do městečka s 800 obyvateli na malebném řeckém ostrově Korfu. Moře, pláže, siesta, a hlavně žádný déšť byla pořádná, ale vítaná, změna. Méně vítaná byla celková povaha Řeků a jejich styl práce. Jestli je to mou povahou nebo mými zvyky, nevím, každopádně bych Řecko doporučila spíš na dovolenou než na práci.Naučila jsem se hodně věcí. Bohužel spíš metodou „jak by se to dělat nemělo“. I když zpětně si uvědomuji, jak skvělé to vlastně bylo.

Momentálně jsem na své třetí stáži a tentokrát jsem se nepouštěla do žádných experimentů a strávím léto na Slovensku. O co méně se nacestuji, o to více se naučím po odborné stránce. Během své stáže budu nahlížet a aktivně se podílet na rozhodnutí v oblasti financí ve firmě specializující se na kamerové zabezpečení objektů.

Zpět na přehled všech článků