Končím školu a chci podnikat

28.5.2021

Druhý díl našeho seriálů Končím školu a přibližuje možnosti i povinnosti všech studentů, kteří se po dokončení vysoké školy plánují vrhnout na podnikatelskou dráhu. Co si vyřídit, kam se nahlásit a na co nezapomenout, aby podnikání nepřineslo zbytečné problémy.

Ne každý po dokončení studií plánuje hledat zaměstnání na plný úvazek. Řadu lidí láká pracovat takzvaně na sebe a stát se osobou samostatně výdělečně činnou (zkráceně OSVČ), nebo rozjet vlastní podnik. Jak ale na to?
Ne každý po dokončení studií plánuje hledat zaměstnání na plný úvazek. Řadu lidí láká pracovat takzvaně na sebe a stát se osobou samostatně výdělečně činnou (zkráceně OSVČ), nebo rozjet vlastní podnik. Jak ale na to?

Na volné noze

Plánujete-li pracovat na něčem vlastním nebo například spolupracovat s firmami pouze v rámci konkrétních zakázek, pravděpodobně se z vás bude muset stát osoba samostatně výdělečně činná.

K tomu budete potřebovat živnostenský list, který získáte na živnostenském úřadě za poplatek. Důležité je ale rozmyslet si, v čem chcete podnikat či nabízet své služby. U některých činností totiž budete muset doložit patřičné odborné vzdělání.

Stane-li se z vás po škole OSVČ, přejde na vás také povinnost platit minimální sociální a zdravotní pojištění. Je potřeba nahlásit se na příslušné správě sociálního zabezpečení kvůli platbám na sociální případně i nemocenské pojištění. Dále se budete muset zastavit ve své zdravotní pojišťovně a i zde se registrovat jako OSVČ.

V následujícím roce pak budete muset odevzdat daňové přiznání a v případě potřeby doplatit daně. Na základě přehledů vám také bude vypočítána přesná částka měsíčních záloh sociálního a zdravotního pojištění.

Zakládám firmu

Situace je jiná v případě, že se rozhodnete rovnou založit firmu. Pravděpodobně se bude jednat o společnost s ručením omezeným, takzvané s.r.o., které je v Česku nejoblíbenější formou podnikání.

Pokud založíte s.r.o. nebudete už podnikat jako fyzická osoba, ale jako takzvaná právnická osoba a za firmu můžete vystupovat jako jednatel.

Na začátku bude záležet na tom, kolik lidí firmu zakládá. Pokud je s.r.o. vytvořena více zakladateli, pak mají všichni stejná práva a povinnosti. V případě, že vás plánuje společně podnikat víc, je prvním krokem sepsání Společenské smlouvy. Pokud se rozhodnete zakládat společnost sami, pak potřebujete Zakladatelskou listinu. Kromě výše základního kapitálu či předmětu podnikání je nutné uvést i sídlo firmy. Tam je nutné si dát pozor, především pokud plánujete uvést místo bydliště. Pokud jste totiž v podnájmu, pozorně si přečtěte nájemní smlouvu. Většina z nich vedení sídla firmy na dané adrese zakazuje. Listina či smlouva vchází v platnost podpisem všech společníků a notářským zápisem.

Je nutné mít alespoň základní kapitál, který je považován za majetek společnosti. Nejmenší uznaná částka, kterou lze považovat za základní kapitál, je jedna koruna.

Proto, aby vám společnost zapsali do Obchodního rejstříku, je nutné doložit, že máte oprávnění v dané oblasti podnikat. A to ve formě živnostenského listu, koncese či dalšími způsoby. Žádost o zápis vám pak musí nejprve schválit rejstříkový soud.

Jakmile je vaše firma zapsána do Obchodního rejstříku, vzniká vám povinnost vést si účetnictví. Dále musíte společnost přihlásit na finanční úřad.

Pokud se stanete zaměstnancem firmy, budete odvádět zálohy na sociální a zdravotní pojištění přes společnost. To, že jste jednatelem společnosti ale neznamená, že jste automaticky zaměstnanec. V případě, že nejste zaměstnancem firmy, je nutné postupovat jako OSVČ a veškeré zálohy si platit sám.

Při zakládání s.r.o. ale doporučujeme poradit se s právníkem a najít si také spolehlivého člověka, který dohlédne na účetnictví. Tak, abyste měli veškeré papíry a náležitosti v pořádku a mohli se skutečně soustředit na rozjezd svého podnikatelského nápadu.

 

Tento článek je realizován v rámci projektu Moderní a otevřené studium techniky CZ.02.2.69/0.0/0.0/16_015/0002430.
Autor: Zuzana Hübnerová

Zpět na přehled všech článků