Končím školu a hledám si zaměstnání

14.5.2021

Možná už do konce vašeho studia zbývá pár dnů či týdnů. A kromě získání titulu pomalu začínáte řešit, co dál. Připravili jsme pro vás proto seriál Končím školu a, ve kterém se podíváme na to, co je potřeba si zařídit, nahlásit, zaplatit v momentu, kdy končíte studium a zvažujete nástup do práce, zaměstnání nemůžete sehnat, chcete pokračovat ve studiu, chcete podnikat, jdete na mateřskou dovolenou a podobně.

Pokud končíte studium a máte v plánu nastoupit do zaměstnání, musíte si dát pozor na několik věcí. Doposud za vás totiž sociální a zdravotní pojištění platil stát. V momentu, kdy o status studenta přijdete, tomu už ale tak nebude. Pojďme se tedy podívat, co je potřeba v případě, kdy do práce nastupujete, nebo ji nemůžete sehnat.

Pokračuji u stávajícího zaměstnavatele
Jestliže už máte zaměstnání a po studiu v něm budete pokračovat, pak je vaše situace poměrně jednoduchá. Sociální i zdravotní pojištění za vás bude odvádět zaměstnavatel. Měli byste ale zdárné ukončení studia nahlásit na personálním, případně i mzdovém oddělení.

Nastupuji do zaměstnání až po prázdninách
Pokud končíte studium, máte už například domluvený nástup do zaměstnání, ale chtěli jste si ještě užít bezstarostné prázdniny, je potřeba dát si pozor na skutečnost, že za vás stát přestává platit zdravotní pojištění měsíc po ukončení školy. Konkrétně měsíc po složení závěrečných státních zkoušek. Počítají se celé měsíce, takže i pokud studium ukončíte zdárně v polovině května, zaplaceno budete mít zdravotní pojištění i za celý červen. (Pozor! To, kdy a jestli budete mít promoci, na tuto skutečnost nemá vliv.) Nastupujete-li ale do nového zaměstnání až v září, dva měsíce budete takzvaná Osoba bez zdanitelných příjmů (OBZP) a musíte si pojištění zaplatit sami.

Sociální pojištění si platit nemusíte. Pokud si ale nebudete sami přispívat, po dobu, kdy ani nestudujete, ani nepracujete, nejste důchodově pojištěni. Což se může zdát jako bezvýznamné nyní. V budoucnu by vás to ale mohlo nepříjemně překvapit v momentu, kdy vám budou vypočítávat důchod z odstudovaných a odpracovaných let.

Můžete se však po ukončení studia také přihlásit do evidence uchazečů o zaměstnání na úřadu práce po dobu, kdy čekáte na nástup do zaměstnání. Nemusíte si tak lámat hlavu nad placením zdravotního pojištění. Ovšem budete se muset na úřadu pravidelně jednou za měsíc hlásit, abyste pracovníky ujistili, že jste v procesu hledání práce či už čekáte na nástup do zaměstnání.

Nedaří se mi najít práci
Nedaří-li se vám po studiu najít práci, můžete se přihlásit na úřadu práce. Nárok na podporu v nezaměstnanosti budete mít pouze, pokud jste byli alespoň dvanáct měsíců v posledních dvou letech účastníci sociálního pojištění. Pokud tyto brigády či práce byly pouze na dohodu do limitu, pak se vám bohužel toto nepočítá a nárok na podporu mít také nebudete. Stále se ale na úřadu práce vyplatí zaregistrovat. Kromě pomoci se samotným hledáním práce za vás totiž v tomto případě zaplatí zdravotní pojištění.

 

Pokud si nejste jistí, zda se někde musíte nahlásit, kdo a kdy za vás co státu platí, nebo s někým chcete probrat možnosti práce a to, jak získat práci co nejrychleji, abyste případné placení sami za sebe nemuseli vůbec řešit, využijte služeb právních konzultací Kariérního centra VUT. Rádi vám poradíme a pomůžeme.

Tento článek je realizován v rámci projektu Moderní a otevřené studium techniky CZ.02.2.69/0.0/0.0/16_015/0002430.
autorka článku: Zuzana Hübnerová

Zpět na přehled všech článků