Končím školu a plánuji dále studovat

25.6.2021

Možná jste právě úspěšně dokončili bakalářské či magisterské studium a rozhodli jste se studovat dál. V posledním díle našeho seriálu Končím školu a … se podíváme na to, co je potřeba udělat a kde se kdy nahlásit, pokud pokračujete v navazujícím či doktorském studiu. 

Na začátku je třeba upozornit, že velmi záleží, kde budete ve studiu pokračovat. Podmínky vysokých škol se totiž mohou lišit. Mohou být pro vás jiné i v případě, kdy přicházíte na VUT z jiné univerzity. 

Navazující magisterské studium
Ke studiu v navazujícím magisterském studijním programu jsou obecně přijímáni uchazeči, kteří mají ukončené vysokoškolské vzdělání alespoň v bakalářském stupni a mají diplom. Nejpozději při zápisu totiž bude nutné diplom předložit.
Pokud jste ke studiu přijati, nemusíte se trápit s přihlašováním na pracovní úřad. Pojištění za vás bude nadále řešit škola. I během prázdnin jste totiž v tomto případě státními pojištěnci.
Pozor si ale musíte dát, pokud jste si například ve studiu dali pauzu a nyní už je vám více než šestadvacet let. V takovém případě si musíte začít zdravotní pojištění platit sami jako osoba bez zdanitelných příjmů. Tedy za předpokladu, že pouze studujete. Pokud byste například studovali dálkově a u toho pracovali, pak je možné že vaše pracovní činnost zakládá účast na pojištění. 

Doktorské studium
Od roku 2018 platí, že pokud studujete první doktorské studium a studujete ho v prezenční formě, pak za vás zdravotní pojištění stále platí stát. Pozor ale, pokud nastupujete na doktorské studium a podnikáte či pracujete. V tom případě pro vás tato výjimka neplatí. A to ani v případě práce na DPP či DPČ v nadlimitní výši.
Občas se v souvislosti s doktorským studiem objeví také hranice osmadvaceti let. Dosažení tohoto věku nemá ale vliv na úhradu zdravotního pojištění za doktoranda státem. Vztahuje se výhradně na slevu na studenta uplatňovanou buď v daňovém přiznání, nebo při podpisu tzv. “růžovky” u zaměstnavatele. Běžně lze slevu aplikovat do 26 let, prezenčně studujícím doktorandům se tato výhoda ale o dva roky prodlužuje.
Pokud budete po prázdninách nastupovat do doktorského studia, nezapomeňte tuto skutečnost nahlásit své pojišťovně. Musíte předložit potvrzení o studiu a vyplnit Přihlášku a evidenční list pojištěnce, kde je v kategorii pojištěnců i varianta “osoby starší 26 let studující prvně v doktorském studijním programu”.

 

Tento článek je realizován v rámci projektu Moderní a otevřené studium techniky CZ.02.2.69/0.0/0.0/16_015/0002430.
Autor: Zuzana Hübnerová

Zpět na přehled všech článků