Mentor – investice, která se vyplatí

26.6.2020

Pokud potřebujete řešit osobní otázky a výzvy, pak si najděte terapeuta či kouče. Pokud ale pomyslnou terapii potřebuje spíše vaše podnikání či kariéra, vyhledejte mentora. Mentory se obvykle stávají zkušení manažeři či podnikatelé, kteří kdysi stáli na stejných křižovatkách a před podobnými rozhodnutími jako vy. Mají ale k dobru množství zkušeností, znalostí i kontaktů.

Když se pustíte do vlastního podnikání, nemáte nad sebou šéfa, který by vám říkal, co dělat. Což je často velká výhoda. V těžkých chvílích ale také prokletí. Protože veškerá složitá rozhodnutí jsou pouze na vás. A umět nápad přetavit v podnikání a úspěšný startup v dlouhodobě udržitelný byznys vyžaduje ohromné množství těch správných kroků. Ani jako podnikatelé nebo jako absolventi na startu kariéry ale nemusíte být na všechno sami. Zde je pár důvodů, proč se vyplatí najít si mentora.

 • Má zkušenosti a znalosti
 • Ať už mentora najdete přes akcelerační či mentoringový program, nebo na doporučení, obvykle se bude jednat o člověka zkušeného, s řadou užitečných znalostí. Úspěšní manažeři a podnikatelé se často stávají mentory právě proto, aby jejich mladší kolegové nemuseli opakovat stejné chyby. Aby mohli někomu předat užitečné dovednosti a vědomosti, které za léta v praxi nasbírali. Pokud se tedy v některé z oblastí svého byznysu či kariéry necítíte jistí, mentor umí poradit a nasměrovat.

 • Povzbudí a dodá motivaci
 • Udržet si nadšení a motivaci po celou dobu rozjezdu vlastního podniku nebo během celé kariéry je v podstatě nemožné. Přijdou chvíle, kdy budete mít sto chutí na všechno se vykašlat. V takových momentech vás mentor dokáže podržet a probrat s vámi, zda je ztráta motivace jen dočasná věc, která zase přejde, nebo známka toho, že neděláte v životě to, co by vás bavilo a naplňovalo.

 • Nastaví zrcadlo
 • Mentor vidí, kde je ještě prostor pro zlepšení, a dokáže vám poskytnout potřebnou zpětnou vazbu. Díky tomu můžete růst a posouvat se.

 • Bude naslouchat
 • Některé nápady a názory si člověk potřebuje říct nahlas. Potřebuje o nich mluvit, aby si je ujasnil a mohly vykrystalizovat. Mentor vás dokáže vyslechnout a dá vám potřebný prostor.

 • Pomůže nastavit cíle, hranice či priority
 • Někdo má tendenci se podceňovat a někdo si zase nastaví nerealistické a příliš ambiciózní cíle. Zkušený mentor dokáže odhadnout, kdy na sebe můžete být náročnější a kdy naopak musíte ze svých nároků slevit. Ostřílení manažeři a podnikatelé vás také naučí, jak si nastavit správně hranice. Obzvlášť v začátcích je totiž těžké odhadnout, do čeho se vrhnout po hlavě, a kde raději s poděkováním odmítnout. Rada mentora se vám bude hodit i při prioritizaci úkolů. Abyste neztráceli drahocenný čas a energii na zbytečnostech a neunikly vám ty podstatné věci.

 • Může vás seznámit se správnými lidmi
 • Lidé v jednotlivých odvětvích se obvykle znají. Potkávají se na konferencích, spolupracují na projektech, pohybují se ve stejných kruzích. Mentor vám tedy může otevřít dveře a seznámit vás s těmi, které potřebujete znát.

  Své zkušenosti s mentoringem popsala například Nina Formánek Jaganjacová, které zkušený investor a mentor pomohl v rozjezdu medicínské aplikace Healthbase. Pokud vás mentoring zaujal, víc si o něm přečtete i v Hospodářských novinách nebo v E15. Zájemci o mentoring pak mohou využít programu, který nabízí Kariérní centrum VUT.

   

  Tento článek je realizován v rámci projektu Moderní a otevřené studium techniky CZ.02.2.69/0.0/0.0/16_015/0002430

  autor: Zuzana Pospíšilová

  Zpět na přehled všech článků