Nástroje pro tvorbu životopisu

7.5.2021

Mnohokrát se na konzultacích setkáváme s otázkou, v jakém programu životopis vytvořit. Jaké nástroje mi doporučíte? Stačí životopis napsat ve Wordu? V tomto článku naleznete přehled těch nejpoužívanějších, které jsou běžně dostupné a můžete je využít ke zhotovení reprezentativní vizitky vás a vašich zkušeností.

Máte naspěch? Zde je stručný přehled:

Kickresume
Pro studenty s platným průkazem ISIC se jedná o nástroj poskytující široké množství šablon, úprav a možnost vedení více dokumentů najednou.
FlowCV
I bez platného ISIC průkazu můžete bezplatně využít tento nástroj, v rámci kterého můžete pracovat pouze s jedním životopisem, ale motivačních dopisů můžete vytvořit více. Poskytuje rozmanité možnosti úprav, díky kterým svůj životopis zatraktivníte.
Canva
Nástroj pro všechny, kteří jsou po grafické stránce neradi omezováni mantinely online programů a pro ty, kteří mají zájem svou osobnost vyjádřit naplno i po estetické stránce.
Word
Běžný program se základními nástroji a možnostmi pro vytvoření klasického životopisu a motivačního dopisu.

A nyní se podíváme na jednotlivé nástroje detailněji.

KICKRESUME
https://www.kickresume.com/
Jednoduchý online nástroj s intuitivním uživatelským rozhraním. Je logicky uspořádaný a kromě tvorby životopisu nabízí i vytvoření motivačního dopisu, který můžete s životopisem graficky sladit.
Práce s tímto nástrojem je velmi jednoduchá. Sám vás provede jednotlivými sekcemi. V textovém editoru naleznete základní možnosti formátování: bold, kurzíva, zarovnání či odrážky. Úroveň vašich jednotlivých dovedností lze do životopisu uvést nejen slovy, ale i grafickým znázorněním.
V neplacené verzi je však množství libovolně volitelných šablon limitované. Stejně tak je omezený prostor pro výčet pracovních zkušeností, vašeho vzdělání či dovedností. Další kolonky, jako například dobrovolnictví, certifikáty či odkazy na sociální sítě (např. LinkedIn), si budete moct vyzkoušet a prohlížet, avšak pro stažení takto vytvořeného životopisu je zapotřebí zajistit si prémiový účet.
Kickresume dále nabízí i rady pro správné vyplnění životopisu a dalších dokumentů. Na webu najdete mnoho návodů a inspirací, které stojí za to prozkoumat.
Tento nástroj lze doporučit všem studentům, kteří mají platný průkaz ISIC (nebo učitelům s platným průkazem ITIC) a nechtějí nad tvorbou svých dokumentů trávit příliš mnoho času.
Zajímavost: za tímto nástrojem stojí slovenský start-up, jehož spoluzakladatelem je absolvent VUT. 🙂

Dostupné v jazycích: SK | EN | DE | ES | PT | IT

FLOWCV
https://flowcv.io
Po načtení stránky vás tento nástroj přivítá minimalistickým designem s možnostmi, které nabízí. Chcete-li pomocí FlowCV zhotovit váš životopis, vpravo nahoře klikněte na „Try it“. Následně jste přesměrováni do rozhraní, ve kterém můžete začít tvořit.  FlowCV poskytuje možnost neomezeného přidávání jednotlivých částí životopisu, proto můžete uvést veškeré vzdělání, pracovní zkušenosti, ocenění, publikace a další.
Podobně jako u Kickresume i FlowCV nabízí základní možnosti formátování textu jako bold, kurzíva, zarovnání či odrážky. Navíc však můžete z vybraných částí textu vytvořit odkaz na jiné stránky (ať už na vaše online certifikáty nebo portfolio prací). Další výhodou tohoto nástroje je, že některé údaje, které do životopisu uvedete, můžete na čas skrýt, přičemž vám daný obsah nikam nezmizí – to se hodí zejména tehdy, pokud máte několik různorodých zkušeností, z nichž vždy vybíráte jen ty, které vám nejvíce pomohou při konkrétní pracovní nabídce.
Další výhodou FlowCV oproti Kickresume je způsob uvádění odkazů na sociální sítě v hlavičce profilu spolu s dalšími kontaktními údaji. FlowCV poskytuje velmi intuitivní práci s grafickou stránkou životopisu. Možnosti úprav jsou rozděleny do logických částí: fotografie, záhlaví, písmo, rozvržení textu, rozložení jednotlivých kolonek atd.
Nevýhodou tohoto nástroje je možnost vytvořit si zde bezplatně pouze jeden životopis. Pokud máte zájem o vyšší počet, je nutné si za tuto službu zaplatit.
FlowCV nabízí možnost neomezeného množství motivačních dopisů a dokáže také vytvořit e-mailový podpis. V bezplatné verzi však pouze v základním provedení s logem tohoto nástroje.
Můžete si zde, podobně jako na Kickresume, vytvořit online webovou stránku. Oproti Kickresume je však o něco jednodušší s minimalistickým designem.
A poslední vychytávka, kterou vám tento nástroj nabízí, je možnost vést si zde přehled jednotlivých reakcí na pracovní nabídky. Můžete zde uvádět základní informace, přidávat odkazy, vlastní poznámky nebo seznam úkolů, které potřebujete pro získání dané pozice splnit. Tato funkce FlowCV se vám může hodit zejména tehdy, pokud aktivně reagujete na několik pracovních nabídek najednou.

Dostupné v jazycích: EN | DE

CANVA
https://www.canva.com/
Canva je nejrozšířenější online nástroj, se kterým (jak píšou na svém webu) dokáže vytvářet profesionální designy každý. Canva, stejně jako předešlé nástroje, je dostupná v neplacené i placené verzi. Pro tvorbu životopisu a dalších jednoduchých grafik vám však zcela postačí neplacená verze.
Po jednoduché registraci si pro tvorbu svého životopisu můžete vybrat jednu z vytvořených šablon, nebo si zvolíte čistý list a začnete „od píky“. S výběrem šablony určitě neuděláte krok vedle. Pozitivem tohoto nástroje, v porovnání s předchozími, je, že „sheet“, se kterým pracujete, vás nijak neomezuje a můžete využít celý prostor naplno (samozřejmě s rozumem). Nevýhodou je však formátování, a to zejména v tom případě, pokud uvedete své pracovní či jiné zkušenosti do samostatných oken. I pouze malé zvětšení či zmenšení textového pole automaticky ovlivní velikost písma. Nejedná se o velký problém, lze rychle napravit, ovšem se zvyšujícím se počtem textových polí vyžadujících úpravu rozměrů se zvyšuje frustrace z nutnosti korekce velikosti písma a zarovnávání.
V Canvě si můžete vytvořit i motivační dopis, přičemž snadno použijete stejnou či podobnou grafiku, kterou jste využili u životopisu. Vaše dokumenty vedoucí k získání vámi preferovaného pracovního místa tak budou graficky sjednoceny.

Dostupné v mnoha jazycích včetně češtiny a slovenštiny.

WORD
Word všichni znáte, takže jen stručně. Ano, mít životopis vytvořený ve Wordu je zcela v pořádku. Ne, nepotřebujete speciální dovednosti. Určitě je však zapotřebí znát alespoň základní možnosti jeho formátování, které vám tvorbu životopisu mohou usnadnit.
Lze také využít šablony životopisů, které Word nabízí, ovšem ne každému se chce trávit čas při úpravě jednotlivých políček či formátování. Je nutné dát si pozor na text, který se objeví při vkládání fotografie do speciálně určeného výchozího rámečku. Text je přednastavený, proto jej buďto přepište, nebo zcela odstraňte.
Word je vhodný nástroj pro tvorbu životopisu, nikoli však pro jeho zasílání na vámi preferované pracovní pozice. Životopis ve Wordu je vhodné převést do formátu PDF, aby se elektronickou cestou někde nerozsypal. 🙂

Dostupné v mnoha jazycích včetně češtiny a slovenštiny.

Poznámka: Jednotlivé nástroje se neustále vyvíjejí, proto přibývají i nové funkce, některé se časem mění.
Pokud máte tip na další online nástroj (ať už na tvorbu životopisu, motivačního dopisu či jiného dokumentu), budeme rádi, když nám o něm napíšete na e-mail kariera@vut.cz.
Chcete vědět, co má životopis obsahovat? Dočtete se zde: https://kariera.vut.cz/zivotopis-jak-na-nej/.

 

Autor: Bc. Miloš Šiška

Zpět na přehled všech článků