Návyky úspěšných a efektivních lidí, které stojí za to si osvojit

16.10.2020

Efektivní a úspěšní lidé mají často společné určité chování a specifický pohled na svět. Umí nakládat se svým pracovním i volným časem a využívat dostupné zdroje na maximum. Obzvlášť nyní, v nestabilním a náročném režimu spojeném s epidemií koronaviru, se vyplatí vytvořit si vlastní návyky a režim. Tak, abyste mohli fungovat efektivně, předešli vyhoření i vybudovali si odolnost pro náročnější období.

Stephen Covey ve své knize 7 návyků skutečně efektivních lidí upozorňuje na určité vzorce, které lze u některých skupin lidí pozorovat. Z jejich chování pak extrahuje sedm základních pravidel, které může ve svém životě aplikovat každý a zvýšit tak svou produktivitu i spokojenost. Podobnému tématu se věnuje například i Tom Corley ve své knize Change Your Habits, Change Your Life. Ten vyzpovídal 233 bohatých a úspěšných lidí a zajímal se o jejich zvyky, rituály a chování. Následně je srovnal s odpověďmi 128 lidí, kteří nevydělají ročně více než 35 tisíc dolarů. Všechny tyto knihy i články se v základních bodech shodují. Co teda dělat, pokud chcete být v životě produktivnější a úspěšnější?

Odpočinek jako základ úspěchu

První pravidlo nadneseně zní, že nelze krájet s tupým nožem. Pokud tedy chcete dlouhodobě podávat excelentní výkony a být produktivní, musíte stejnou energii vynaložit na odpočinek a vytvoření udržitelného životního stylu. Nemůžete být úspěšní a dosahovat svých cílů, pokud budete na hraně, nebo dokonce za hranou, vyhoření. Pořádně se vyspat, jít si zasportovat, zajímat se o své jídlo nejsou výstřelky a zbytečnosti, které si ve svém nabitém týdnu nemůžete dovolit. Právě naopak. Čím víc do těla investujete v podobě odpočinku a zdravého životního stylu, tím více se vám vrátí v podobě energie pro práci.

Vezměte věci do svých rukou

Nečekejte, až si vás příležitosti najdou. Začněte být proaktivní a vytvářet si příležitosti sami. Efektivní a úspěšní lidé nejsou v reakčním režimu. Nečekají, ze které strany na ně co dopadne. Uvědomují si zodpovědnost za své štěstí a jsou aktivními hybateli dění ve svém životě. Díky tomu nevisí na nikom jiném.

Vytvořte si režim

Drtivá většina lidí, kteří jsou produktivní a dosahují svých cílů, má vytvořenou ranní rutinu. Obvykle chodí brzo spát a brzo také vstávají. Řada z nich hned zrána cvičí, takže nastartují tělo, produkci endorfinů a v kombinaci se studenou sprchou mají dostatek energie pustit se do práce. Někteří lidé také využívají brzké ranní vstávání ke čtení a hluboké práci. Ještě než se okolní svět probudí, začnou jim chodit e-maily a zvonit telefon, mají chvíli času přemýšlet nebo bez vyrušení pracovat na hlubších konceptech.

Naučte se prioritizovat a vážit si svého času

Čas je to nejcennější, co máme. A efektivní lidé si tohle uvědomují. Proto jím nemrhají, ale snaží se ho využít každý den na maximum. Umí proto prioritizovat a upřednostňují práci na věcech, které je přibližují k naplnění jejich cílů a vize. Pokud budete mít vyjasněnou svou vizi, bude se vám také snáze říkat ne na nabídky, spolupráce a příležitosti, které by vás ve finále pouze zdržely či odvedly od naplňování vašich vlastních plánů a snů. Jestliže víte, že některé úkoly prostě musíte udělat, naučte se delegovat. V momentu, kdy danou věc svěříte někomu, kdo ji ovládá a baví ho, bude situace přínosem pro všechny. Úspěšní lidé totiž rozhodně netvrdí, že umí všechno. Ba naopak, vědí, v čem jsou dobří a kde jsou jejich limity. Oblasti, které neovládají, pak svěřují jiným lidem, kteří jsou v nich silní.

Obklopte se lidmi, kteří vás inspirují

Říká se, že člověk je průměrem pěti blízkých lidí, se kterými tráví nejvíce času. Když se tedy obklopíte lidmi, kteří nevědí, co chtějí, nic je pořádně nebaví, u ničeho nevydrží, pravděpodobně vás ve vašich snahách nebudou umět podpořit. A těžko vás budou inspirovat k zásadnějším životní, změnám. Zkuste se proto přiblížit lidem, kteří jsou pro vás vzorem v čemkoliv. Mají silnou vůli, osvojili si některé návyky, které chcete zavést do života také, mají pozitivní přístup k věcem, umí proaktivně hledat příležitosti, jsou odborníky v oblasti, která vás zajímá. Neznamená to, že se musíte zbavit všech svých starých přátel. Jen buďte otevření seznamování s těmi novými.

Pokud vás zajímá téma zdravého životního stylu a zkoumání potenciálu vašeho těla i mozku, pak si pusťte například podcast Brain We Are nebo se inspirujte na stránkách biohackerů Code of Life. O návycích vysoce efektivních a úspěšných lidí se baví ve svých podcastech například Tim Ferriss či Tony Robbins.

 

Tento článek je realizován v rámci projektu Moderní a otevřené studium techniky CZ.02.2.69/0.0/0.0/16_015/0002430

autor: Zuzana Hübnerová

Zpět na přehled všech článků