Osvědčené tipy, jak se skutečně zlepšit v cizím jazyce

4.9.2020

Při letmém pohledu do inzerátů je jasné, že minimálně základní znalost angličtiny dnes očekávají na téměř všech administrativních pozicích. Kvůli mateřským firmám v Německu či v Rakousku zase mnoho technologických společností vítá znalost němčiny. A kandidáti s ruštinou, čínštinou či španělštinou jsou velmi žádaní například v obchodních pozicích. Jak se ale posunout z úrovně věčného začátečníka a naučit se jazyk tak, abyste ho v práci skutečně mohli používat? Přečtěte si naše osvědčené tipy.

Ne každý je obdařen schopností nasávat cizí jazyky jako houba a bez problému promluvit plynně několika světovými jazyky. To však neznamená, že se úroveň cizího jazyka nedá zlepšit. Pokud nejste jazykovým talentem obdařeni, znamená to pouze víc práce a disciplíny. Nicméně čas investovaný do učení jazyků se vám mnohonásobně vrátí. Ne nadarmo se říká, že kolik jazyků umíš, tolikrát jsi člověkem.

Ať už vás čeká pohovor, u kterého je vyžadována znalost některého cizího jazyka, nebo máte před zkouškou, vyplatí se především začít včas a plánovat. Spoléhat na to, že se v noci předtím naučíte fráze nazpaměť jako vzorečky, pravděpodobně fungovat nebude.

Zapojte fantazii

Kdo by neznal biflování slovíček a úmorné doplňování do vět. Jenže ruku na srdce. Na kolik z těch nabiflovaných slovíček a frází si vzpomenete, když vás na nádraží osloví ztracený cizinec, na konferenci zastaví zahraniční kolega nebo na pohovoru zaskočí manažer z ciziny? Umět cizí jazyk není o tom, kolik slovíček umíte, ale jak je umíte použít, když přijde na věc. Proto se vyplatí být kreativní a učit se jazyk všemi možnými způsoby.

Konec filmů a seriálů s dabingem

Říká se, že lidé ve skandinávských zemích vládnou skvělou angličtinou zejména proto, že jsou od dětství zvyklí dívat se na pohádky a filmy v originálním znění. Žádné dabování. V době Netflixu, HBO a dalších digitálních platforem se dá bez problému zvolit originální znění. Postupně zkuste omezit i české titulky a nahradit je těmi anglickými. Snáz si tak osvojíte, jak se dané slovo píše a jak vyslovuje. Ideální je začínat na jednodušších žánrech. Pozor si dejte na fantasy a sci-fi, které často používají novotvary a neexistující názvy.

Nainstalujte hry a aplikace

V momentu, kdy si budete hrát, ani si nevšimnete, že se učíte. U online počítačových her vedlejší efekt, u řady aplikací záměr. Pokud holdujete počítačovým hrám, ideálně zvolte ty onlinové týmové, kde se musíte domlouvat s kolegy z celého světa. Při hře se snadno zbavíte ostychu, protože často není čas a prostor se stydět. Navíc vás nikdo neuvidí, což řadě lidí také může v začátcích pomoct. A v momentu, kdy se naučíte, že je důležitější mluvit s chybami než gramaticky správně mlčet, máte v podstatě vyhráno. Na hravost lidí vsází i aplikace jako je například Duolingo či Mindsnacks. Sbíráte různé odměny, vyplňujete na čas, porovnáváte se s ostatními. Řadu lidí právě soutěživost dokáže skvěle namotivovat k obdivuhodným výkonům.

Mluvte, mluvte, mluvte

Právě promluvit v cizím jazyce dělá lidem obvykle větší problém než číst nebo psát. Nenapadají je správná slova, nejsou si jistí, v jakém tvaru má být sloveso, stydí se udělat chybu. Přitom právě schopnost domluvit se, je ve znalosti jazyka klíčová. Je proto potřeba překonat mentální blok a strach a začít mluvit. Ideálním parťákem může být zahraniční student, který přijel na Erasmus. Řada z nich velmi ochotně vymění konverzaci ve svém rodném jazyce za výuku češtiny či pomoct při zařizování nejrůznějších potřebných věcí během svého pobytu.

Ve větších městech také obvykle fungují komunity cizinců, kteří se pravidelně scházejí a nabízí zájemcům možnost připojit se a popovídat si. A pokud si výuku jazyka spojíte s pravidelným příjemným posezením se zahraničními přáteli, než se nadějete, domluvíte se bez nejmenších problémů. Pokud vás pak čeká například pracovní pohovor, zkuste si popovídat se zahraničními přáteli o tom, co děláte, co umíte, o pozici, na kterou se hlásíte. Osvojíte si užiteční slovíčka a fráze z vašeho oboru.

Vyjeďte do světa

Ačkoliv současná situace cestování příliš nepřeje, pokud zvažujete studium či práci v zahraničí, plánovat musíte s velkým předstihem. Mezitím se může zase vše uklidnit a vy budete moct bez problémů vyjet. A co si budeme povídat, když nikdo kolem nevládne češtinou, naučíte se cizí jazyk nejrychleji. Protože vám prostě nic jiného nezbude. Pokud překonáte prvních pár týdnů nepohodlí, protože si možná se spolubydlícím na kolejích plynule nepopovídáte, psaní seminárních prací vám zabere dvakrát tolik času a spolužáci nebudou chápat vaše vtipy, naučíte se jazyk natolik, že už vás jakýkoliv pohovor či nutnost zavolat kolegovi do zahraniční pobočky nikdy nerozhodí.

Ať už vám víc vyhovuje učení ze seriálů, čtení časopisů a knížek v cizím jazyce, hraní her nebo setkávání, vždy se vyplatí najít si několik metod, které se budou vzájemně doplňovat a podporovat. Díky tomu bude učení jazyka pestřejší, zábavnější a zůstanete déle motivovaní.

 

Tento článek je realizován v rámci projektu Moderní a otevřené studium techniky CZ.02.2.69/0.0/0.0/16_015/0002430

autor: Zuzana Pospíšilová

Zpět na přehled všech článků