Podcasty o podnikání a kariéře, které poslouchat

11.12.2020

Blíží se čas předvánočních úklidů, dlouhých cest domů vlakem i svátečního lenošení. Ideální doba rozptýlit se dobrým podcastem, poslechnout si rozhovory se zajímavými lidmi, načerpat nové informace i inspiraci. Zde jsou naše doporučení, kterým českým a slovenským podcastům ze světa vzdělávání, rozvoje i podnikání byste měli dát ve volných dnech šanci.

Mluvené slovo je rozhodně hitem posledního roku. Formát, který ještě před pár lety vytvářela hrstka nadšenců, patří dnes už mezi standardní marketingové i vzdělávací nástroje. Svůj podcast mají slavní i zcela neznámí lidé. Podcasty vytváří firmy i neziskové projekty. Ať už se zajímáte o cokoliv, rozhodně najdete alespoň pár podcastů, které toto téma řeší. Vysílají sportovci, umělci, chovatelé, vědci…

Pokud s poslechem teprve začínáte, nebo tolik nevládnete angličtinou, máte na výběr z množství zajímavého obsahu už i u nás. My jsme se zaměřili na české podcasty, které se věnují rozvoji, kariéře, vzdělávání či podnikání. Nejsnazší způsob, jak podcasty poslouchat, je pak přes Spotify, Apple Podcasts nebo třeba Google Podcasts. Řada projektů má díly nahrané a k poslechu ve formátu mp3 například i na svých webových stránkách.

NELIDSKÉ ZDROJE
O světě HR, firemní kultury, náboru, ale třeba i vzdělávání a budoucnosti práce si povídají Josef „José“ Kadlec a Matěj Matolín se zajímavými hosty. Dozvíte se například, jaké je to pracovat ve Facebooku, jaké aplikace vám pomůžou zlepšit produktivitu, jak nevyhořet nebo jak si vyladit práci z domova.

Koho bude bavit
Podcast vás bude bavit, pokud vás zajímá, jak to funguje v různých firmách. Pokud chcete vědět, jak pracovat s kolegy v rámci náboru i jak je rozvíjet. Poslechněte si ho ale, i pokud chcete tipy na to, jak zvýšit svoje šance na trhu práce, vylepšit svou produktivitu, rovnováhu mezi osobním a pracovním životem nebo vylepšit svou značku a zvýšit tak šanci na vysněnou kariéru.

Doporučený díl
Rozhovor s Dianou Rádl Rogerovou, ředitelkou společnosti Deloitte, ve kterém spolu s Josefem Kadlecem a Matějem Matolínem řeší například trendy budoucnosti práce.

 

KARIÉRNÍ PŘÍBĚHY
Příběhy inspirativních žen, které zpovídá kariérová poradkyně a lektorka Lucie Václavková. Její hosté často zcela změnili obor nebo museli skloubit náročnou kariéru s mateřstvím. Podcast se věnuje konkrétním krokům a metodám, které hostům pomohly tyto změny udělat a posunout se v kariéře.

Koho bude bavit
Pokud hledáte praktické rady a doporučení, jak se pustit do konkrétního oboru, nebo zvažujete změnu, budou vás bavit příběhy reálných lidí, kteří si prošli něčím podobným. Díky tomu upozorňují i na úskalí a chyby, kterých se můžete vyvarovat. Inspiraci v podcastu najdou i maminky nebo mladé ženy, které se snaží skloubit rodinný a pracovní život.

Doporučený díl
Eva Hankusová je datová analytička. V dětství chtěla být bioložka, v dospělosti založila komunitní centrum, učila se programovat, vystudovala ekonomii, aby nakonec díky kurzu Czechitas objevila datovou analýzu. Mluví o tom, jaké je to měnit několikrát kariéru, i tom, jak našla své poslání ve vyprávění příběhů pomocí dat.

 

KREATIVNÍ KREATURY
Věnujete se kreativní práci? Pak se vám budou hodit svižné a praktické podcasty Tomáše Sobela a Michaela Petruse. Zhruba patnáctiminutové nahrávky se vždy soustředí na konkrétní vybrané téma z marketingu, podnikání i obecně kreativy. Poradí, jak práci nacenit, jak se domluvit s klientem i jak budovat svoji značku.

Pro koho
Pro kohokoliv, kdo se věnuje marketingu či kreativním oborům nebo chce prostě vnést do svých aktivit trochu svěžího větru. Autoři jsou zkušení kreativci s praxí v agenturách i na volné noze, jejich podcasty tak rozhodně nejsou filozofování bez špetky praktičnosti.

Doporučený díl
V epizodě Nástroje pro organizaci práce kreativních profesionálů rozebírají Tomáš Sobel a Michael Petrus, zda je lepší sáhnout po papíru, nebo aplikaci. Sami také zmiňují nástroje, které pomáhají v osobním i pracovním životě jim. Navíc se dozvíte, jak vás může zápisník zachránit před vyhořením.

 

NA VLNĚ PODNIKÁNÍ
Zkušení manažeři, podnikatelé i volnonožci sdílejí v podcastu Dana Tržila své znalosti, vzory, pády i úspěchy. Ať už rozjíždíte vlastní byznys, nebo plánujete jednou vést jiné lidi, v podcastu najdete množství inspirativních hostů se zajímavými názory.

Pro koho
Pro začínající podnikatele, startupisty i lidi, které zajímá byznys. Hosté sdílejí nejen své zkušenosti, úspěchy a chyby, ale i návyky, které se jim osvědčily, nástroje, které využívají, a zdroje, ze kterých čerpají informace a inspiraci oni.

Doporučený díl
Pokud jste se rozhodli pustit do vlastního podnikání, určitě si nenechte ujít díl Kdo je váš cílový zákazník a jak nastavit aktivní sales začínající firmy. Velmi podrobný a praktický díl, kde se dozvíte, co v marketingu a obchodu funguje a na co raději rovnou zapomenout.

I v sousedním Slovensku vzniká řada zajímavých podcastů, které by neměly uniknout vaší pozornosti. A co si budeme povídat, v Českých podcastech často potkáváte ty stejné hosty pořád dokola. Poslech slovenských podcastů je tak příjemná změna, při které můžete objevit řadu nových zajímavých lidí.

 

PODNICAST
Podnikání, investování, marketing. To jsou jen některá z témat, kterým se Podnicast Petera Chodelky věnuje. Podcast nabízí různé rubriky. Kromě klasických rozhovorů s lidmi z byznysu tak pravidelně přináší například epizody s názvem #mudrovačky, ve kterých Peter Chodelka předává tipy na nástroje a návyky či myšlenky, které mu šetří čas a peníze, nebo pomáhají dosahovat lepších výsledků v podnikání.

Pro koho
Pro všechny, kteří chtějí mít přehled o slovenské podnikatelské a startupové scéně a rádi objevují nové hosty, kteří mají o byznysu i rozvoji co říct.

Doporučený díl
Rozhovor s Matúšem Kuchálikem z projektu Teorie peněz, který mluví o tom, že investování není tolik o tom, kolik peněz máte na účtu, jako spíše o způsobu uvažování a přístupu k financím.

 

ROZHOVORY S ĽUĎMI, KTORÍ MAJÚ ČO POVEDAŤ
Oliver Jakubik se tak, jak napovídá název, baví s lidmi, kteří mají co říct. Zejména v oblasti firemního a osobního rozvoje. V přibližně půlhodinovém formátu zpovídá recruitery, odborníky na rozvoj firem, HR, branding či marketing a řeší s nimi vše, co se týká života firem i zaměstnanců.

Pro koho
Pro všechny, kteří hledají práci, uvažují o změně v kariéře nebo je zajímá firemní a osobní rozvoj. Oliver Jakubik nechává posluchače nahlédnout pod ruce recruiterům či koučům.

Doporučená epizoda
Už po první vlně pandemie koronaviru si Oliver Jakubik povídal s headhunterem Michalem Tomanem o tom, co čeká HR i kandidáty po koronakrizi. Jak se změní trh práci i co mají dělat lidé, kteří přišli o práci.

Máte oblíbený podcast, který jste v našem seznamu nenašli? Podělte se o něj s námi i s ostatními v komentáři na našem Facebooku.

 

Tento článek je realizován v rámci projektu Moderní a otevřené studium techniky CZ.02.2.69/0.0/0.0/16_015/0002430.
autor: Zuzana Hübnerová

Zpět na přehled všech článků