Poznáte atraktivního zaměstnavatele? Zapojuje zaměstnance a slovo udržitelnost mu není cizí

22.6.2022

Zodpovědný a atraktivní zaměstnavatel? Pro mnohé marketingový obrat, pro firmu Schaeffler jde o jasný cíl. S přibližně 83 000 zaměstnanci po celém světě je tento globální dodavatel pro automobilový a další průmysl jedním z největších rodinných podniků na světě. Přitom se chlubí téměř 200 lokacemi, ve více než 50 zemích. Disponuje tak celosvětovou sítí výrobních závodů, výzkumných a vývojových center a odbytových společností. Schaeffler působí také v České republice, kde najdete jeho výrobny ve Svitavách a v Lanškrouně a kancelář v Praze.

 Jaké to je pracovat ve společnosti Schaeffler jsme se zeptali manažerky personálního oddělení Kataríny Pažické.

V České republice působí Schaeffler ve dvou výrobních závodech. Na co se zaměřuje zdejší produkce?

Naše portfolio zahrnuje široké spektrum komponentů nejen pro automobilový průmysl, ale i pro další odvětví. Náš silný důraz na digitalizaci a chytrá IT řešení nás staví do výjimečné pozice, která je velmi pevná. Naší největší hybnou silou je touha po komplexních systémových inženýrských řešeních, která umožňují transparentnost dat a sledovatelnost během celého vývojového procesu. Pro Schaeffler hraje náš závod ve Svitavách obrovskou roli. I z toho důvodu tam proběhne rozšíření výzkumné a vývojové kapacity zaměřené na zdokonalování a vývoj jednoho z hlavních produktů společnosti – termoregulačního modulu, a to i v oblasti elektromobility.

Velmi důležitá je pro vás i udržitelnost, je to tak?

Ano, udržitelnosti je pro Schaeffler klíčovou oblastí.

Můžu jmenovat několik příkladů. Ve svých výrobních závodech v Evropě již od roku 2021 nakupujeme 100 % elektřiny z obnovitelných zdrojů. Do roku 2030 chceme, aby naše výroba byla zcela klimaticky neutrální. V neposlední řadě, že i při klimatickém ratingu CDP se společnosti Schaeffler navzdory vyšším požadavkům podařilo opět dosáhnout hodnocení „A-“ a při ratingu CDP v oblasti vody se zlepšila z kategorie „B-“ rovněž na „A-“. To je pro nás významný signál, že to, co děláme, má smysl.

A to platí i pro vaše závody ve Svitavách a v Lanškrouně?

I naše dva závody v Lanškrouně a ve Svitavách se zavázaly, že nejpozději do roku 2030 dosáhnou CO2 neutrální výroby, tzn. veškeré energie spotřebovávané pro provoz obou závodů budou pocházet z ekologických zdrojů. Konkrétně v závodě v Lanškrouně jsme ve stávající kotelně vyměnili stávající technologii za nově CO2 neutrální. Chceme také přidat dvě fotovoltaické elektrárny na střechu včetně Svitav. V obou závodech jsme přešli na LED osvětlení ve výrobních halách. Během posledních dvou letech jsme vybudovali nabíjecí stanice pro elektromobily, které slouží primárně k přepravě pracovníků mezi závody. Vozový park se každoročně rozšiřuje o další elektroauta, aktuálně jich je šest. Ve Svitavách bylo navíc vybudováno nabíjecí místo pro elektrokola zaměstnanců.

Zpět na přehled všech článků