Proč a jak zhodnotit uplynulý rok a jak si nastavit cíle pro další

28.12.2020

Konec roku je obvykle časem setkání, oslav a odpočinku. Je to ale také dobrý čas na reflexi roku uplynulého. Zastavit se, zamyslet se nad tím, co se povedlo a co ne. Reflexe nám dá možnost uvědomit si, které věci v životě se nám líbí a chceme s nimi pokračovat, a co už nám naopak neslouží a chtěli bychom to raději zanechat v končícím roce. Vědomé zamyšlení nad odcházejícím rokem nám také pomůže vyhnout se impulzivním novoročním předsevzetím, které často bohužel končí nezdarem.

Stejně tak, jako by si měla každá firma nejprve shrnout, co se podařilo, co ne a proč, než se pustí do plánů a strategií pro příští rok, měli bychom podobné zastavení před koncem roku udělat i my. Jinak se totiž můžeme neustále točit v kruhu nebo se cítit životem vláčeni.

Dopřát si během Vánoc chvíli ticha a klidu pro reflexi uplynulých měsíců nám pomůže uvědomit si významné okamžiky roku, všechny lekce, které nás to naučilo, a s čím vlastně vcházíme do roku následujícího. Tato reflexe nám může dodat pocit jistoty, že víme, kam směřujeme a proč. Zde je pár nástrojů a metod, které mohou v reflexi pomoct.

Empatická mapa

Nástroj, který je známý marketérům, je uplatnitelný i v soukromém životě. Zatímco v marketingu pomáhá empatická mapa a takzvaný rámec SEE-THINK-FEEL-DO proniknout do hlavy zákazníka a pochopit, kdo vlastně je, co potřebuje a jak se rozhoduje, v soukromém životě pomáhá s odstupem nahlédnout na vlastní život. Empatická mapa nám může pomoct pochopit, co cítíme, co říkáme a co děláme. Pokud je mezi těmito oblastmi nesoulad, díky empatické mapě to uvidíme černé na bílém.

Zkuste se tedy s ohledem na konkrétní oblasti svého života zamyslet, co cítíte, co potřebujete ke spokojenosti, co říkáte a děláte. Pokud například nejste spokojení s oborem či kariérou, kterou jste si vybrali, zkuste si uvědomit, co si o ní vlastně myslíte a proč v ní případně pokračujete dál. Třeba je to sen někoho z vašich blízkých, který se nevědomě snažíte naplnit. Nebo si jen potřebujete dát chvíli pauzu a najít ztracenou vášeň pro danou oblast.

Year Compass

Velmi užitečným nástrojem vytvořeným pro reflexi uplynulého roku je Year Compass. Nástroj, který už existuje snad v každém myslitelném jazyce, si jen minulý rok stáhl téměř milion lidí. Jednoduché otázky vás vedou k zamyšlení nad uplynulými měsíci. Zároveň si ale zpracujete i plán na rok nadcházející. Stačí si dokument stáhnout, vzít si tužku a najít klidné místo. Zůstane vám také v příštím roce materiál, ke kterému se můžete vracet a ve kterém si můžete připomenout, co jste chtěli podniknout a vnést do svého života.

Tužka a papír

K tomu, abyste zhodnotili svůj rok 2020 vám samozřejmě bohatě postačí i tužka a papír. Můžete si sepsat, co dobrého jste zažili, co se vám povedlo a co naopak ne. Jaké si z obou případů odnášíte poučení. Můžete si sepsat také to, co jste začali dělat a chcete si v roce 2021 uchovat. Třeba jste začali sportovat, lépe se stravovat, více spát, pustili jste se do studia cizího jazyku. Stejně tak si můžete sepsat, co už dělat nechcete. Možná už nechcete všechno nechávat na poslední chvíli, chcete přestat chodit na schůzky pozdě. Napište si i to, kdo nebo co vám může pomoct dobré návyky upevnit a ty staré opustit. Inspiraci na otázky, které si můžete položit, nabízí například Ravi Kumar, který ve svém článku přibližuje sebereflexi, kterou na konci každého roku podstupuje on.

Reflexe nemusí být celodenní aktivita, při které odhalíte celý smysl vašeho života. Stačí i půl hodiny, kdy se ztišíte, promítnete si končící rok a zkusíte si ho zrekapitulovat. Pokud se ohlédnete za tímto rokem, poklidíte před vánoční pauzou stůl a necháte si čas na odpočinek, do nového roku se vám bude vstupovat s větší lehkostí a energií.

 

Tento článek je realizován v rámci projektu Moderní a otevřené studium techniky CZ.02.2.69/0.0/0.0/16_015/0002430.
autor: Zuzana Hübnerová

Zpět na přehled všech článků