Síla introvertů – jak obohacují extrovertní svět

6.5.2022

Současný svět bezpochyby nahrává spíše extrovertním povahám. Cení se průbojnost, komunikativnost, snadné navazování vztahů s ostatními. Televize jsou plné lidí, kteří se předhání ve zpěvu, vaření i kutilství. Sály plní hovorní prezentující. Zdá se, že pro introverty není v takovém prostoru příliš místa. Zde je však hned několik důvodů, proč introverze není nevýhoda a co mohou tito lidé světu nabídnout.

 Základní definice prací, že extroverti čerpají energii z okolního světa. Kontakt s ostatními je nabíjí. Rádi se potkávají, rádi si povídají. Mají rádi akci, dynamičnost, změny. Introverti naopak čerpají energii ze svého vnitřního světa. Po celém dni mezi lidmi si tak spíše než na večeři s přáteli odpočinou u knihy. Společenské konverzování je pro ně obvykle ubíjející a raději si v tichosti přemýšlí o věcech sami. Pobývání mezi lidmi, přemíra změn a podnětů je na rozdíl od extrovertů stresuje a vyčerpává.

Nastavení západního světa tak spíše nahrává extrovertům. U pohovoru obvykle zaujme někdo hovorný, kdo se takzvaně umí prodat. Peníze od investorů spíše získá ten, kdo umí bez zaváhání prezentovat svou myšlenku a navazovat vztahy. A takto bychom mohli pokračovat. Může se tedy zdát, že pro introverty v tomto světě vůbec není místo. To však není pravda. Ve své knize Síla introvertů: Jak uspět ve světě, který přeje extrovertům se o tom snaží čtenáře přesvědčit i Sylvia Löhken, která sama sebe řadí mezi introverty. Zde je hned několik předností introvertů.

1. Umí naslouchat

 Schopnost naslouchat ve světě, kde většina lidí raději mluví, je neocenitelná. Introvertní lidé jsou skvělí posluchači, kteří nemají potřebu neustále doplňovat konverzaci o své zážitky a své názory. A uznejte sami, lépe budete vnímat například lékaře či úředníka, který si bedlivě vyslechne, s čím přicházíte.

2. Umí se soustředit

Introvertní lidé nepotřebují tisíce podnětů a akci. Díky tomu se dokážou mnohem lépe soutředit, mají i větší trpělivost i výdrž. Cal Newport ve své knize Hluboká práce tvrdí, že právě schopnost hluboce se soustředit bude v naší zrychlené a roztěkané době stále větší vzácnost a něco, za co budou firmy u svých zaměstnanců ochotné platit.

3. Umí být sami

Jelikož introverti nečerpají energii z kontaktu s druhými lidmi, ale sami ze sebe, zvládají dobře samotu. Dokonce ji často vyhledávají a dělá jim dobře. Což se velmi hodí u některých povolání. Pokud tedy teprve zvažujete svou budoucí kariéru, zkuste se nad ní zamyslet i z pohledu toho, co vám dodává a bere energii. Jako introvert zřejmě moc šťastní ve službách obklopeni lidmi a nuceni od rána do večera komunikovat nebudete.

4. Hůře se manipulují

Introverti o podnětech z vnějšího světa často opakovaně a hluboce přemýšlejí. I proto názory, které zastávají, vychází více z nich a méně z lidí okolo. Nemají takovou potřebu zalíbit se a nepřizpůsobují to, co si myslí, na základě lidí okolo sebe. Jsou to dobří analytici a stratégové.

 

Pokud vás téma zajímá více, kromě již zmíněné knihy od Silvie Löhken doporučujeme například i článek na toto téma ve Forbesu.

Zpět na přehled všech článků