Síla sítí aneb proč networkovat

26.2.2021

Budování sítě kontaktů a známých, kteří vás v případě potřeby podrží nebo propojí s někým dalším. To je zjednodušená podstata takzvaného networkingu. Podle nedávného průzkumu uveřejněného na sociální síti Linkedin si stávající pozici díky síle kontaktů a propojení našlo až pětaosmdesát procent respondentů. Obzvláště v současné době se vyplatí mít silnou síť, na kterou se můžete spolehnout. Jak si ji ale vybudovat?

Networking není budování partnerských vztahů a ani to není vaše parta kamarádů, se kterými jezdíte na vodu. Networking je obyčejně vztažen zejména k vaší kariéře, pracovnímu životu, profesní příslušnosti. Někteří vaši kamarádi mohou být součástí. Zatímco kamaráda ale požádáte o radu například v partnerském životě, přes networking se dostanete k zajímavé pracovní příležitosti.

Protože si lidé stále více uvědomují, že se vyplatí budovat vztahy a propojení v různých oblastech, vyrojilo se v posledních letech nespočet setkání a akcí, jejichž součástí je i networking. Však i samotná síť Linkedin funguje jako takové velké celosvětové networkingové setkání, kde každý nabízí, co umí, a poptává, co potřebuje. Jak ale na networking, aby nepůsobil příliš agresivně, a fungoval?

Nemyslete jen na sebe
Vyplatí se zamyslet se nad tím, co můžete udělat pro ostatní. Co můžete nabídnout? Pokud budete myslet pouze na to, co ze seznámení budete mít vy, nebude networking fungovat. Začněte s tím, že se budete zajímat o ostatní. Co dělají? Co by potřebovali? Neznáte někoho, kdo by jim mohl pomoct? Nebo možná vy sami máte či umíte něco, co by se jim hodilo. Lidé pak nebudou mít problém nabídnout na oplátku pomoc vám. Zapomeňte na rozdávání vlastních vizitek a začněte lidi propojovat.

Mějte otevřenou hlavu
S přechozím bodem souvisí i to, že byste se neměli účastnit akcí už s předem vytyčeným cílem, koho potřebujete poznat a k čemu se vám to bude hodit. Buďte otevření a zajímejte se i o lidi, kteří s vámi zdánlivě nemusí mít nic společného. Možná totiž zjistíte, že sdílíte stejné koníčky nebo hodnoty. Taková známost nakonec může přerůst v celoživotní kamarádství a najdete tak stejně naladěného člověka pro váš nový projekt.

Networking není jen byznys
Nikdo nemá rád lidi, kteří přijdou do místnosti, mluví jen o sobě, o své kariéře či podnikání a všechny hovory stáčí k těmto tématům. Během networkingu nemusíte rozhodně mluvit pouze o práci. Hovory o společenských otázkách, historii, cyklistice nebo třeba zahradničení vás nakonec mohou obohatit mnohem víc. Nebojte se proto mluvit s ostatními i o tom, co rádi děláte, čemu se věnujete ve svém volném čase nebo co si myslíte o různých tématech.

Věnujte vztahům čas a péči
Známosti navázané v rámci networkingu jsou nakonec také vztahy. A aby mohly fungovat, vyžadují energii, péči a autenticitu. Pouze pokud budete do vztahů něco investovat, může se vám to vrátit zpět. Protože raději pomůžete někomu, koho znáte a s kým máte navázaný vztah, než někomu, kdo si na vás vzpomene jednou za rok, když něco potřebuje. Proto mějte raději menší síť lidí, se kterými jste v pravidelném kontaktu, zajdete například na kávu nebo na oběd a víte o sobě, než tisíce propojení na Linkedinu, které znáte tolik, jako cizí paní na ulici.

Náš tip
Pokud vás téma networkingu zajímá více, doporučujeme knihy Nikdy nejez sám nebo Jak získat přátele a působit na lidi.

 

Tento článek je realizován v rámci projektu Moderní a otevřené studium techniky CZ.02.2.69/0.0/0.0/16_015/0002430.
autor: Zuzana Hübnerová

Zpět na přehled všech článků