Žádaná povolání budoucnosti – zdravotníci, IT specialisté i chemici

11.8.2021

Tiktokový influencer, blockchainový analytik, operátor dronu. To je jen několik pozic, které si dnes řada lidí píše do životopisu, ale před deseti lety ještě ani neexistovaly. S rozvojem technologií a měnícími se potřebami lidstva přirozeně vznikají i zcela nová povolání. Zde jsou některé z trendů takzvané budoucnosti práce a tipy, na co se připravit.

O tom, jaké dovednosti a znalosti se vám vyplatí mít, abyste byli zaměstnatelní i na pracovním trhu budoucnosti, si můžete přečíst zde. V poslední době ale analýzami a předpověďmi trendů značně zamíchala pandemie koronaviru. V řadě oborů došlo ke skokovému vývoji a některá povolání se naopak začala ukazovat jako již nepotřebná.

V řadě firem poslední rok také znamenal osvobození od kanceláří a práci odkudkoliv. Jinde zase lidskou sílu v provozech nahradili automatizací a umělou inteligencí. Podle McKinsey to znamená až pro čtvrtinu zaměstnanců na světě, že budou muset najít jiné uplatnění.

McKinsey předpokládá, že v následujících deseti letech poroste zájem o zdravotníky, pečovatele, techniky či vědce. Naopak ubude zemědělců, office manažerů, lidí ve výrobě i v restauratérství. Podle Business Insideru budou v tomto desetiletí nejžádanější softwaroví vývojáři, testeři i zdravotní sestry.

V kurzu bude péče o lidi. Prodavače nahradí technologie

Drtivá většina analýz se shoduje na tom, že pokud jde o zdravotní péči, nebude problém najít uplatnění. S rostoucí a stárnoucí populací bude třeba jak lékařů a sester, tak i fyzioterapeutů, nutričních specialistů, laborantů či biomedicínských inženýrů.

S nárůstem domácích mazlíčků a naší ochotou za ně utrácet stále více peněz a dopřát jim co nejlepší péči bude poptávka i po šikovných veterinářích a dalších odbornících pracujících právě se zvířaty.

V oblasti IT budou nadále žádaní všichni od vývojářů aplikací přes odborníky na bezpečnost po testery.

O práci se nemusí bát ani ti, co vládnou datům. Datoví analytici a statistici budou údajně stále vyhledávanými profesionály. To samé platí i pro ty, kteří ovládají počty. Finanční manažeři i účetní se o práci v následujícím desetiletí bát nemusí.

Portál Seek.com pak předpovídá nadějnou budoucnost také chemikům. Zejména těm specializujícím se na potravinářský průmysl.

Konec naopak předpovídá portál CareerAddict například pokladním. S nárůstem samoobslužných pokladen i bezkontaktního placení se totiž obchody možná už brzy obejdou bez zaměstnanců. Technologie pak pravděpodobně nahradí i zaměstnance call center. Zářnou budoucnost nepředpovídá CareerAddict ani pošťákům. Zatímco doručovací služby zažívají nárůst, tradiční pošťáci už s elektronizací všech účtů, obsílek z úřadů či dopisů brzy nebudou mít co nosit.

Tento článek je realizován v rámci projektu Moderní a otevřené studium techniky CZ.02.2.69/0.0/0.0/16_015/0002430.
Autor: Zuzana Hübnerová

Zpět na přehled všech článků