Zavření doma? Nepropásněte skvělou příležitost nastartovat své podnikání či kariéru

20.3.2020

Možná sníte o vlastním projektu a podnikání. Nebo jste se vždycky chtěli naučit něco, co vám pomůže v rozjezdu kariéry. Teď je ideální čas! Odborníci se shodují, že nás brzy dost možná čeká ekonomická krize, která může mít na řadu lidí větší dopad než koronavirus. Cokoliv, co se tedy nyní naučíte nového, či jakýkoliv projekt, který teď nastartujete, vám může v dalších měsících poskytnout velkou výhodu a náskok. Je čas vypnout Netflix, odložit počítačové hry a pustit se do práce.

 • Vzdělávejte se
 • Pozastavená výuka nabízí skvělou příležitost dovzdělat se ve věcech, na které normálně nezbývá čas. Řada světových i českých institucí a firem navíc nyní nabízí své kurzy a nejrůznější webináře či e-knihy zdarma. Chtěli jste se víc dozvědět o online reklamě? Nastudovat si, jak vytvořit byznys plán? Nebo jen během semestru nebylo dost času věnovat některým tématům dost pozornosti, tak jste se naučili pouze minimum potřebné ke zkoušce? Teď je příležitost jít víc do hloubky a začít si v některé oblasti budovat expertízu. Schopnost nastavit reklamu na Facebooku, sestříhat video nebo se domluvit dalším světovým jazykem se v budoucnu určitě neztratí.

 • Pusťte se do podnikání
 • Pokud už nějakou dobu v hlavě nosíte nápad na vlastní podnikání, sedněte si ke stolu a začněte ho rozvíjet. První kroky totiž nevyžadují, abyste vyšli z domu. Promyslete a sepište si, co přesně a komu chcete nabízet. Jak to bude fungovat, za co lidé budou platit. Poptejte se kamarádů, kteří jsou nyní většinu času online a mají čas, co si o vašem nápadu myslí. Zda by za službu zaplatili. Řada zkušených podnikatelů také nyní nabízí konzultace či mentoring zdarma. Pokud si tedy nejste jisti, jak začít, poraďte se s ostřílenými byznysmeny.

 • Porozhlédněte se na trhu
 • Už nyní odborníci upozorňují na to, že život po pandemii koronaviru bude vypadat jinak než dosud. Řada aktivit se přesunula do online světa a vzniklo množství nových potřeb. Pokud jste vždy chtěli podnikat, ale dosud nepřišel správný nápad, zkuste se porozhlédnout kolem sebe. Možná vás napadne aplikace či služba, která řeší problém vzdělávání, zábavy či práce v karanténě. Pokud vám za poslední týden vytanulo na mysli, že by bylo skvělé, kdyby někdo nabízel tuto službu. Nebo jste si posteskli, že tohle vám v současné situaci chybí, možná je to zárodek vašeho vlastního projektu.

 • Upevněte svou pracovní morálku
 • Stávající situace nabízí ideální příležitost vybudovat nebo upevnit své pracovní návyky. Ty se budou hodit jak v podnikání, tak v zaměstnání. Jelikož teď máte volnost a jste pánem svého času, je to ideální příležitost seznámit se s vlastními návyky a případně si osvojit nové rituály. Zařiďte si doma místo, kde budete moct nerušeně pracovat. Přizpůsobte program tomu, zda se vám lépe pracuje ráno či večer. Nezůstávejte celý den v posteli a nepracujte v pyžamu. Pevná pracovní morálka a drobné rituály pro lepší soustředění, výkonnost i relaxaci se vám budou hodit jak v dalším studiu, tak při jakékoliv práci. Navíc vám pomohou přečkat krizové období v klidu a bez zbytečné úzkosti a stresu.

  Jelikož nikdo neví, jak dlouho bude současná situace trvat, zkuste ji nepromarnit. I pokud byste denně zařadili hodinu dvě práce na novém projektu či je věnovali vzdělávání, už za týden budete o mnoho dál než dnes.

   

  Tento článek je realizován v rámci projektu Moderní a otevřené studium techniky CZ.02.2.69/0.0/0.0/16_015/0002430

  autor: Zuzana Pospíšilová

  Zpět na přehled všech článků