Životopis: Jak na něj?

30.4.2021

Životopis je vaší vizitkou. V drtivé většině případů se jedná o první dokument, kterým se prezentujete potenciálnímu zaměstnavateli. Jak ho správně napsat? Co by měl obsahovat? Existuje něco, čemu se v něm vyvarovat? Na tyto a další otázky se pokusíme odpovědět v tomto článku.

Nejdříve si připomeneme nejdůležitější body, na které byste měli při sestavování životopisu myslet:

  • životopis by měl být stručný (nemusí se jednat striktně o jednu stranu A4, ale dvě strany A4 jsou maximum);
  • životopis by měl být relevantní (přizpůsobený konkrétnímu inzerátu, tzn. měl by obsahovat informace, které jsou pro danou pozici podstatné);
  • životopis by měl být vstupenkou na pohovor;
  • z výše uvedených bodů vyplývá, že životopis nemá být dokumentem obsahujícím kompletní informace o vaší osobě či celé kariérní cestě.

Zpočátku se může zdát, že tvorba životopisu je náročný úkol, protože nevíte, kde a jak začít. Tipy, které naleznete níže, vás však krok po kroku tímto úkolem snadno provedou.

Základní stavební kameny životopisu

Do záhlaví životopisu uveďte kontaktní údaje. Kromě jména a příjmení nezapomeňte na emailový a telefonní kontakt. Dbejte na jejich správnost. Chybné uvedení těchto kontaktů vás může z výběrového řízení lehce vyřadit. Také sem můžete vložit odkaz na svůj LinkedIn profil nebo online portfolio vašich prací.
Co však uvádět nemusíte, jsou údaje, které mohou mít diskriminující charakter. Jedná se o datum narození, národnost, etnikum, ale i rodinný stav.
Více informací o tom, na co by se vás budoucí zaměstnavatel neměl ani na pohovoru ptát, najdete v zákoníku práce.

Pokud za sebou nemáte mnoho pracovních zkušeností (či relevantních zkušeností pro pozici, o kterou projevujete zájem), uveďte jako další informaci o vašem dosaženém vzdělání (v opačném případě můžete upřednostnit pracovní zkušenosti). Své vzdělání seřaďte od toho nejaktuálnějšího po nejstarší. Nezapomeňte na dobu trvání studia a název školy (fakulty, oboru). Pokud stále studujte, můžete uvést datum předpokládaného ukončení studia.

U pracovních zkušeností napište název pozice, jméno společnosti, dobu trvání vaší praxe včetně měsíců a popis činností, kterým jste se na dané pozici věnovali. Čím konkrétnější tento výčet bude, tím lépe. Nezapomeňte také na vaše konkrétní výsledky, programy, se kterými jste pracovali, a případně další zkušenosti, které jste díky této pozici získali.

Další bod, který byste měli do životopisu uvést, se týká vašich dovedností. Tvoří důležitou součást životopisu a pro budoucího zaměstnavatele představují stručný přehled toho, co umíte a s čím dokážete pracovat. U všech dovedností uvádějte pravdivé informace, zejména u jazyků, u kterých je vhodné označit úroveň prostřednictvím evropského referenčního rámce (A1–C2) i v tom případě, že nevlastníte žádný certifikát.

Dále můžete do životopisu vypsat dobrovolnické aktivity, certifikáty, ocenění či projekty, kterých jste se účastnili, stejně tak vaše konkrétní záliby.

Odpovědi na otázky, na které se nejčastěji ptáte

Co uvést jako první – vzdělání, anebo pracovní zkušenosti?
Zde opět platí pravidlo relevantnosti. Pozorně si pročtěte inzerát. Odpovídají vaše dosavadní pracovní zkušenosti tomu, co daná společnost hledá? Pokud ne, vhodnější je uvést jako první vzdělání. Máte za sebou relevantní pracovní zkušenost, která odpovídá požadavkům dané pracovní nabídky? Pokud ano, neváhejte ji uvést jako první.

Mám u vzdělání zmínit střední školu?
Pokud jste studentem druhého stupně vysokoškolského vzdělání a vaší střední školou bylo gymnázium se všeobecným zaměřením, tuto informaci nemusíte uvádět a volné místo můžete využít pro jiné informace. Pokud se však hlásíte na pozici, která souvisí s oborem vaší střední školy, informaci uveďte. Stejně tak pokud daná pozice vyžaduje aktivní komunikaci v určitém cizím jazyce a vy jste díky střední škole absolvovali rozšířenou výuku právě tohoto jazyka.

Mám za sebou více pracovních zkušeností, jak správně vybrat ty podstatné?
Všechny pracovní zkušenosti, které jsou pro danou pozici relevantní, jsou podstatné. Dokonce i pozice au-pair v zahraniční může být v určitých případech relevantní s ohledem na pravidelnou a aktivní komunikaci v cizím jazyce státu, ve kterém jste působili. Je však vhodné tyto dovednosti uvést do popisu pozice, kterou jste zastávali, aby bylo na první pohled jasné, proč ji uvádíte a proč je právě pro vypsanou pracovní nabídku relevantní.

Proč do životopisu psát profil, resp. medailonek o sobě?
Profil pro vás představuje příležitost, která vám umožňuje vyzdvihnout vaši osobnost, nejlepší zkušenost, profesní směřování, anebo oblasti, ve kterých se chcete učit a nadále se rozvíjet. Krátkým medailonkem můžete svého budoucího zaměstnavatele velmi rychle zaujmout a mít tak výhodu nad ostatními uchazeči.

Společnost, ve které jsem pracoval/-a, už neexistuje. Mám ji přesto uvést?
Neváhejte ji uvést, zvlášť pokud jste na pozici, kterou jste v ní zastávali, získali relevantní zkušenosti. Pokud společnost pouze změnila název, můžete ho do životopisu také uvést, anebo později na pohovoru celou situaci objasnit.

Především pamatujte na upřímnost. Zkušení personalisti případně nepravdivé informace rychle odhalí a může vám to pouze uškodit. Nemusíte se stydět ani v některých případech přiznat, že jste úplný začátečník.

Při sestavování životopisu vám také může pomoci check-list, který pro vás připravilo KC VUT.
Zdarma si jej můžete stáhnout ZDE.

Máme pro vás připraven i článek o online nástrojích, které vám pomohou váš životopis graficky upravit. Najdete ho zde: https://kariera.vut.cz/nastroje-pro-tvorbu-zivotopisu/.

 

Autor: Bc. Miloš Šiška

Zpět na přehled všech článků